14 lutego, dotychczas kojarzony głównie z walentynkami, od tego roku będzie także Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Sejm jednomyślnie przyjął ustawę ustanawiającą to święto, które ma na celu przypomnienie o bohaterstwie AK.
Armia Krajowa odegrała kluczową rolę w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej. Była największą podziemną armią świata, liczącą w szczytowym momencie od 350 do 380 tys. członków. Jej sukcesy, takie jak zatopienie statku "Tannenberg" czy wyzwolenie obozu w Bełżu, są nieocenione.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Projekt ustawy o nowym święcie wpłynął do Sejmu 18 grudnia 2024 r. Po drugim czytaniu 8 stycznia, 9 stycznia odbyło się głosowanie, w którym wszyscy obecni posłowie poparli ustawę. Polsat News zauważa, że nikt nie wyraził sprzeciwu ani nie wstrzymał się od głosu.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej ma charakter edukacyjny i symboliczny. Administracja rządowa oraz urzędy państwowe będą zobowiązane do wywieszenia flag i organizacji wydarzeń upamiętniających. Święto ma pogłębiać świadomość historyczną obywateli.
Nowe dni wolne w 2025 roku. Co z 14 lutego?
14 lutego nie będzie dniem wolnym od pracy. Uznano, że najważniejszy jest edukacyjny, ale i symboliczny charakter tego święta.
W 2025 r. zaplanowano 14 dni ustawowo wolnych od pracy, w tym po raz pierwszy wigilia Bożego Narodzenia. Przy odpowiednim planowaniu 11 dni urlopu można zamienić na 35 dni odpoczynku.