RCB, na podstawie doświadczeń z ostatnich kryzysów, w tym wrześniowych powodzi na południu Polski, planuje fundamentalne zmiany w podejściu do ochrony ludności cywilnej. Nowy system szkoleń obejmie zarówno władze lokalne, jak i obywateli.
Jak podaje "Fakt", wszyscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą zobowiązani przejść szkolenie w ciągu pierwszych trzech miesięcy sprawowania funkcji, a następnie corocznie odnawiać swoją wiedzę.
Program będzie realizowany przez Państwową Straż Pożarną, Akademię Pożarniczą, uczelnie służb państwowych oraz ekspertów RCB.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kluczowym elementem strategii jest wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej. "Reczpostolita" tłumaczy, że RCB wprowadza obowiązek raportowania wszelkich zakłóceń przez podmioty infrastruktury krytycznej, co ma umożliwić szybszą identyfikację zagrożeń i skuteczniejszą reakcję. Szczególną uwagę zwraca się na potencjalne działania hybrydowe, takie jak uszkodzenia światłowodów.
Program przewiduje coroczne ćwiczenia praktyczne, zwłaszcza dla osób z przydziałami mobilizacyjnymi w obronie cywilnej, aby zapewnić rzeczywiste umiejętności radzenia sobie w sytuacjach nadzwyczajnych.
Czytaj także: Dowiedzieli się przypadkiem. Znana sieć wprowadza opłatę w Niemczech
Ostatnie wydarzenia ujawniły luki w systemie zarządzania kryzysowego, podkreślając konieczność lepszego przygotowania służb i społeczeństwa.
Ogromne skutki powodzi w Polsce
W wyniku powodzi w 2024 roku w Polsce zniszczeniu lub znacznym uszkodzeniom uległo ponad 17 tysięcy domów i 8,5 tysiąca budynków gospodarczych. Woda nie oszczędziła też szkół, przedszkoli i innych budynków użyteczności publicznej.
Fala powodziowa zdewastowała drogi i infrastrukturę kolejową oraz zerwała 41 mostów. W miesiąc po powodzi straty oceniono na ponad 5 miliardów złotych.