Nowe koncepcje podziału administracyjnego Polski pojawiają się co jakiś czas. Jedni twierdzą, że mamy za dużo województw. Inni, że jest ich za mało. Kluczowym argumentem są przede wszystkim kwestie kulturowe, społeczne i gospodarcze. Obecnie granice województw nie do końca je odzwierciedlają.
Widać to chociażby w przypadku województwa śląskiego. Częstochowa ma inną historię i tradycję niż miasta wchodzące w skład aglomeracji górnośląskiej. Zupełnie inną bajką są także miejscowości położone na Podbeskidziu. A jednak wszystkie są w jednym województwie. Radni z Bielska-Białej starają się pokazać, że są zdeterminowani, by zmienić obecny podział terytorialny Polski.
Czytaj także: Nagranie z tragedii krąży w sieci. Jest ich więcej
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe województwo w Polsce? Bielsko-Biała na stolicę
Jak przypomina "Super Express", przed 1999 rokiem Bielsko-Biała było stolicą województwa bialskiego. Potem jednak doszło do reformy administracyjnej. Po latach sprawa wraca jak bumerang, bowiem w maju do radnych trafiła petycja, by władze przywróciły status miasta sprzed lat.
W sierpniu tego roku radni przyjęli uchwałę w sprawie poparcia apelu dotyczącego podjęcia działań na rzecz reaktywacji dawnego województwa bielskiego z siedzibą w Bielsku-Białej. Nowa część kraju nazywałaby się województwem podbeskidzkim.
Komisja podziela opinię, że powinno powstać województwo podbeskidzkie, ponieważ region Bielska-Białej jest przecięty granicą województw, co jest kardynalnym błędem ostatniej reformy i utrudnia np. organizację transportu publicznego. Nadto górski region Bielska-Białej ma odmienną specyfikę społeczno-gospodarczą i przyrodniczą od reszty województwa śląskiego - argumentował cytowany przez bielsko.biala.pl Janusz Buzek, przewodniczący komisji.
Radni są przekonani, że z nowym województwem łatwiej będzie rozwiązywać załatwiać palące problemy regionu i prowadzić lokalną politykę. Dodają, że Bielsko-Biała jest większym miastem od niektórych obecnych stolic wojewódzkich. Ma więcej ludności nić na przykład Opole (opolskie) czy Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra (lubuskie). Emocje budzi jednak nazwa województwa podbeskidzkiego. Nie wszystkim przypadła do gustu.
Posłanka Małgorzata Pępek kierowała we wrześniu interpelację do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie nowego województwa. Wiceminister Tomasz Szymański przekazał, że nie są planowane działania dotyczące nowelizacji ustawy o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa.
Nowy podział administracyjny Polski. Powstała mapa. Ile będzie województw?
W ubiegłym roku Instytut Sobieskiego opublikował raport, w którym padły konkretne propozycje zmiany granic województw w Polsce. Wedle jednej z koncepcji województw w Polsce mogłoby być nawet 20 - w takim wariancie Bielsko-Biała byłoby stolicą jednego z nich. W innej wersji z 22 województwami część organów wojewódzkich mogłaby się przenieść na Podbeskidzie, a więc pojawiłaby się możliwość wpływania na politykę całego województwa.
Wedle najbardziej radykalnej wizji w Polsce powstałoby 12 województw. Wówczas Bielsko-Biała... zmieni przynależność i będzie należeć do powiększonej o Podbeskidzie Małopolski wraz z Krakowem i Nowym Sączem, ale bez Tarnowa. Ten wariant także wskazuje na konieczność decentralizacji, czyli przeniesienia części kompetencji z wojewódzkich stolic do innych miast.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.