Podczas konferencji prasowej minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek omówił założenia projektu nowelizacji ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce", nad którym pracuje jego resort. Jak podkreślił, główny cel nowelizacji to uporządkowanie spraw, jeżeli chodzi o szkolnictwo wyższe i kwestie jakości kształcenia.
Przeczytaj też: Szybko go uspokoił. Niesie się nagranie z Białki Tatrzańskiej
Jednym z kluczowych zagadnień omawianych przez ministra była kwestia wiz dla studentów zagranicznych. Przypomniał, że w przeszłości doszło do "wielu patologii" w tym systemie, dlatego wymaga on zmian.
Zależy nam na tym, żeby coraz więcej zagranicznych studentów przyjeżdżało na polskie uczelnie – zadeklarował Wieczorek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Limit zagranicznych studentów i weryfikacja wiz
Minister zapowiedział, że na każdej polskiej uczelni, publicznej czy prywatnej, liczba studentów zagranicznych nie będzie mogła przekroczyć liczby studentów polskich.
Polska uczelnia powinna kształcić polskich studentów i polską młodzież, natomiast jeżeli chodzi o gości z zagranicy, to jest to działalność dodatkowa – zaznaczył.
Zmiany w systemie wydawania wiz dla studentów zagranicznych przewiduje projekt nowelizacji kilku ustaw przygotowywany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wieczorek wyjaśnił, że resort nauki zaproponował wprowadzenie swoich propozycji do tego projektu, a minister spraw zagranicznych jest gotów je "zaimplementować".
Rola Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
Kluczową zmianą ma być zmiana roli Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jak wyjaśnił Wieczorek, jest taka koncepcja, żeby NAWA miała wiodącą rolę w weryfikowaniu wszystkich potencjalnych studentów, którzy mają się pojawić na polskich uczelniach.
Zagraniczni kandydaci mieliby również być wpisywani do systemu informacji na temat nauki i szkolnictwa wyższego POL-on.
Minister Wieczorek przyznał, że rozwiązanie problemów związanych z wjazdem zagranicznych studentów do Polski leży po stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Będziemy prosili, żeby w tym zakresie troszkę elastyczniej do tego podchodzić. (...). Będzie problem w tym roku — stwierdził.
Przeczytaj też: Oto ile wypłaca ZUS Krystynie Pawłowicz. Lepiej usiądźcie
Większe kompetencje dla ministra nauki
Wieczorek mówił również o zamiarze zwiększenia kompetencji ministra nauki wobec uczelni niepublicznych, które nie działają zgodnie z prawem.
Chcemy zwiększenia kompetencji ministra nauki w stosunku do uczelni, które nie działają zgodnie z prawem, uczelni niepublicznych, uczelni, które nie respektują rozporządzeń ministra nauki, nie kształcą zgodnie z tymi rozporządzeniami, mają negatywne opinie PKA dotyczące prowadzonych kierunków – powiedział.
Demokracja w wyborach rektorów
Wieczorek podkreślił potrzebę odzyskania demokracji w wyborach rektorów uczelni. Zaznaczył, że w obecnie obowiązującej ustawie rady uczelni miały de facto prawo wybierania rektorów, co prowadziło do patologii.
Wybór rektora to powinno być prawo wyłącznie studentów, pracowników i kadry naukowej uczelni – podkreślił.
W związku z tym zapowiedział usunięcie kompetencji opiniowania i rekomendowania rektorów z zadań rad uczelni.
Udział młodych naukowców i nowe formy wsparcia
Wieczorek poinformował także, że resort chce zwiększenia udziału młodych naukowców w radach uczelni oraz wzmocnienia uprawnień rzeczników studentów i doktorantów.
Dodatkowo rektorzy mieliby przyznawać stypendia nie tylko za wyniki w nauce i socjalne, ale także za pracę społeczną.
Efektywne wydatkowanie środków
Minister podkreślił, że środki na szkolnictwo wyższe, naukę i rozwój powinny być wydawane "efektywnie, a nie efektownie".
Buduje się wiele różnych obiektów, które później nie są wykorzystywane. (…) Zależy nam na tym, żeby uczelnie ze sobą współpracowały, żeby wzajemnie sobie udostępniały tą bazę i docelowo żeby też się łączyły – zaznaczył.
Federalizacja uczelni
Projekt nowelizacji przewiduje dwuetapowy proces łączenia uczelni: najpierw federalizacja, a następnie formalne połączenie. Uczelnie, które zdecydują się połączyć, mogą liczyć na "dodatkowe 10 proc. wartości subwencji".
Wieczorek zapowiedział wsparcie dla uczelni na etapie federalizacji, ale ostrzegł: "jak się uczelnie nie połączą, trzeba będzie te pieniądze zwrócić".
Minister zapewnił, że ministerstwo nie będzie ustawowo zmuszało uczelni do łączenia się, a proces ma być "oddolną inicjatywą środowiska akademickiego we współpracy z samorządami".
Przeczytaj też: Klamka zapadła. Polacy dostaną 2520 zł dodatku
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.