Wizyta duszpasterska, znana również jako "kolęda", jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych tradycji katolickich w Polsce. Od wieków stanowi istotny element życia duchowego polskich rodzin.
Jest to czas, kiedy kapłan odwiedza parafian w ich domach, błogosławi mieszkania i modli się za całą rodzinę. Choć pierwotnie wizyta duszpasterska miała charakter sakramentalny, z biegiem lat nabrała także wymiaru społecznego i kulturowego.
Jak podkreśla g.pl, w związku z nowelizacją "ustawy Kamilka" z 15 lutego 2024 roku władze poszczególnych archidiecezji postanowiły unormować zasady dotyczące odbywania wizyt kapłanów w domach parafian. Lista obostrzeń bardzo konkretna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od 2024 roku księża, odwiedzając parafian mają stanowczy zakaz:
- Przebywania z dziećmi sam na sam w odizolowaniu,
- Organizowania sekretnych spotkań z nieletnimi - chyba, że dziecko szuka pomocy u kapłana, wtedy należy poinformować rodziców lub przełożonego o zamiarach przeprowadzenia rozmowy, której pod żadnym warunkiem nie należy mnożyć, ani nadmiernie przedłużać i przeprowadzać w godzinach wieczornych lub nocnych.
- Przewożenia nieletnich prywatnym samochodem i pozostawania z nimi w pojedynkę, bez wiedzy rodziców lub opiekunów.
- Robienia zdjęć lub filmowania bez zgody dziecka, rodziców i opiekunów
W Polsce kolęda zazwyczaj rozpoczyna się po świętach Bożego Narodzenia i trwa do 2 lutego (czyli do święta Ofiarowania Pańskiego/Matki Bożej Gromniczej), ale w niektórych parafiach zdarza się, że pierwsze wizyty duszpasterskie mają miejsce w okresie Adwentu.
Czytaj także: Imprezy w adwencie? Ksiądz szybko rozwiewa wątpliwości
Ustawa Kamilka po śmierci dziecka
Sejm w lipcu 2023 r. znowelizował kodeks rodzinny i opiekuńczy tzw. ustawą Kamilka, nazywaną tak dla uczczenia pamięci dziecka, które zmarło po tym, jak było maltretowane przez ojczyma. Ustawa ma wzmacniać ochronę dzieci przed przemocą.
Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2023 r. w pierwszej instancji sądów okręgowych wydano wyroki skazujące za zabójstwo 35 dzieci. W 2022 r. było 22 takich wyroków, w 2021 r. - 19, w 2020 - 40, a w 2019 r. - 18.