Jeszcze jakiś czas temu modliszki były zagrożone wyginięciem. Można było je spotkać sporadycznie - jedynie na Lubelszczyźnie, w okolicach Sandomierza.
Modliszka rozszerza swoje obszary występowania od 2000 roku. Wszystko za sprawą ciepłych lat i łagodnych zim. Obecnie modliszka jest spotykana coraz częściej.
Zaskakujące jest tempo zasiedlania nowych terenów przez modliszkę. Jeszcze dwa lata temu informacji o napotkaniu tego owada było niewiele, chociaż już od bardzo ciepłego 2015 roku zaczęła rozprzestrzeniać się po Polsce - mówi w rozmowie z "Faktem" profesor Agnieszka Soszyńska-Maj z Uniwersytetu Łódzkiego.
Czytaj także: Nagrywał hit. Tom Cruise okradziony
Ruszają badania modliszek
Eksperci zamierzają zbadać ekspansję modliszek. Interesuje ich między innymi to, dlaczego wybrały Łódź. Naukowcy zachęcają do współpracy absolutnie wszystkich.
Każdy biorący udział staje się uczestnikiem badań naukowych. Zachęcam więc do uczestnictwa. Już otrzymałam kilkaset sygnałów od internautów, a każdy kolejny będzie równie cenny - dodaje Soszyńska-Maj.
Modliszka nie jest szkodliwa dla ludzi. Jeżeli np. usiądzie nam na ręce, to możemy co najwyżej poczuć drobne ukłucie kolcami.
Czytaj także: Zadał Tuskowi krótkie pytanie. Cała sala biła brawo