Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga | 

Noworodek zmarł w trakcie porodu. Ustalono liczne zaniedbania szpitala

11

W kwietniu w szpitalu w Kościerzynie zmarło nowo narodzone dziecko, a jego matka wylądowała na Oddziale Intensywnej Terapii. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Pacjenta, który stwierdził liczne zaniedbania, w tym brak monitorowania tętna płodu, czy brak rozpoznania pęknięcia macicy.

Noworodek zmarł w trakcie porodu. Ustalono liczne zaniedbania szpitala
Noworodek zmarł w szpitalu (Pixabay)

W szpitalu w Kościerzynie na Pomorzu w kwietniu doszło do śmierci noworodka. Jak się okazuje, dziecko urodziło się martwe, a jego matka wylądowała na Oddziale Intensywnej Terapii. Jak przekazywała gdańska prokuratura, wszczęto śledztwo w sprawie narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia poprzez niewłaściwą opiekę medyczną w szpitalu w trakcie porodu dziecka.

Jak informuje "Dziennik Bałtycki", śledczych o sprawie miał powiadomić członek rodziny. Dla kobiety nie był to pierwszy poród, dlatego nikt nie przypuszczał, że coś będzie nie tak.

Zapewniamy, że podejmujemy wszystkie działania mające na celu wyjaśnienie sprawy w sposób rzetelny - mówiła dziennikowi Marzena Mrozek, prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wiceminister zakpił z Dudy. "Podpisywał aż mu się długopis grzał"

Sprawą w końcu zajął się Rzecznik Praw Pacjenta, który stwierdził naruszenia w działaniach szpitala. Zgromadzono jednocześnie wyjaśnienia placówki, zabezpieczono dokumentację medyczną i poproszono opinię prof. dr hab. n. med. Mirosława Wielgosia, konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii oraz prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Czajkowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Jak informuje "Dziennik Bałtycki", Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych zostało naruszone, gdyż zebrany wywiad przy przyjęciu do szpitala był bardzo ogólnikowy. - Podczas porodu podawany był stale wlew z oksytocyny, natomiast w dokumentacji medycznej nie ma informacji o przyczynach, dla których konieczne było jej podanie - informuje portal.

Nieprawidłowa była też interpretacja zapisów KTG. Przez około godzinę nie monitorowano tętna płodu i nie rozpoznano pęknięcia macicy, w związku z ewidentnymi nieprawidłowościami w zapisie KTG, personel nie podjął decyzji o zakończeniu ciąży w drodze cięcia cesarskiego - ustalił Rzecznik Praw Pacjenta.

Jak ocenił rzecznik, personel powinien zwrócić uwagę na brak informacji na temat czynności skurczowej macicy i przerwy w zapisie. Nadzór nad pacjentką nie był prowadzony zgodnie z zachowaniem należytej staranności i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

Jak dodaje portal, Rzecznik Praw Pacjenta zalecił m.in. rozmowę z personelem medycznym Oddziału Położniczo-Ginekologicznego kościerskiego szpitala, przeprowadzenie szkolenia, czy prowadzenie indywidualnej dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi standardami.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Basen w Wielkopolsce zamknięty do odwołania. Wykryto groźną bakterię
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Rosjanie pokazali cel ataku jądrowego w Polsce. Gen. Polko: Sieją strach
Polacy jadą za granicę. Sprawdzamy, gdzie w tym roku można taniej polecieć
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Patent na zamrożone szyby w aucie. Zapomnij o skrobaniu
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić