Jak informuje Polska Agencja Prasowa, na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek mięsożernego dzbanecznika. O swoim odkryciu naukowcy poinformowali na łamach "Australian Journal of Botany".
Nowo odkryty gatunek Nepenthes pongoides został znaleziony na górze w stanie Sabah, w północno-wschodniej części wyspy Borneo. Roślina ta jest nie tylko jednym z największych znanych dzbaneczników, ale jest także wyjątkowo owłosiona. Spodnia strona jej liści pokryta jest rudawym "futrem", które kolorem przypomina sierść orangutana borneańskiego (Pongo pygmaeus). To właśnie z tego powodu odkrywcy rośliny postanowili nazwać ją na cześć tej małpy.
Dzbaneczniki (Nepenthes) to rodzaj roślin pnących, które należą do rodziny dzbanecznikowatych. Ich charakterystyczną cechą są dzbanki, które służą jako pułapki na owady i drobne zwierzęta. Niektóre gatunki dzbaneczników potrafią również gromadzić odchody zwierząt i resztki roślinne. Najwięcej gatunków tych roślin występuje na wyspach Borneo i Sumatra, zwłaszcza w lasach deszczowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mięsożerne rośliny, jak dzbaneczniki, w toku ewolucji wykształciły mechanizmy łapania i trawienia owadów. Dzięki temu rośliny te są w stanie przetrwać na siedliskach, które są ubogie w składniki odżywcze. Rośliny te wyposażone są w unikalne struktury chwytne, które wabią, więżą, a następnie trawią swoje ofiary.
Odkrycia dokonali Alastair Robinson z Royal Botanic Gardens w Melbourne oraz jego współpracownicy. Podczas dwóch wypraw udało im się znaleźć jedynie 39 egzemplarzy Nepenthes pongoides, co sugeruje, że gatunek ten jest rzadki i może być zagrożony wyginięciem.
Zagrożenia dla nowego gatunku
Dzbaneczniki są bardzo poszukiwane na czarnym rynku ogrodniczym ze względu na swoje efektowne dzbanki. W przypadku Nepenthes pongoides dzbanki mogą osiągać długość do 45 centymetrów i pomieścić ponad dwa litry wody. Alastair Robinson zaznaczył, że jeszcze przed dotarciem badaczy na miejsce, istniały dowody na obecność nielegalnych poszukiwaczy roślin, którzy kradli okazy tego gatunku. Dzbaneczniki były wystawiane na sprzedaż w internecie.
Borneo, ze swym zróżnicowanym ekosystemem, jest domem dla wielu unikalnych istot, takich jak miniaturowe żaby, które żyją na liściach dzbaneczników. Te małe płazy pokazują, jak życie dostosowuje się do specyficznych warunków środowiskowych, wykorzystując nawet tak nieoczywiste siedliska jak wnętrza roślin.
Zachowanie tych niezwykłych gatunków jest kluczowe dla zrozumienia złożonych ekosystemów Borneo. W obliczu zagrożeń wynikających z działalności ludzkiej, takich jak nielegalna zbiórka roślin, ochrona tych terenów staje się priorytetem dla zachowania globalnego bogactwa różnorodności biologicznej.