Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Nowy sondaż CBOS. KO, PiS, Konfederacja. Jedni wyraźnie zyskali

9

Jeżeli wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie października, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 29 proc. respondentów, a na Prawo i Sprawiedliwość 28 proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z 13 proc. poparcia. Tak wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Nowy sondaż CBOS. KO, PiS, Konfederacja. Jedni wyraźnie zyskali
Na kogo by zagłosowali Polacy, gdyby wybory były w październiku (PAP, Marian Zubrzycki)

Zgodnie z wynikami, gdyby Polacy udawali się do urn w pierwszej połowie października, frekwencja wyniosłaby 80 proc. To wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do pomiaru z pierwszej połowy września. Z kolei 12 proc. badanych wyraziło brak chęci udziału w wyborach, co stanowi spadek o 3 punkty procentowe.

W aktualnym badaniu na Koalicję Obywatelską głosowanie zadeklarowało 29 proc. Polaków, co oznacza spadek o 3 punkty procentowe względem poprzedniego sondażu. Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby 28 proc. poparcia, tracąc 1 punkt procentowy. Jeszcze wyraźniej zyskuje natomiast Konfederacja, z wynikiem 13 proc. głosów – to wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czarnek o swoim wystąpieniu w kościele. "Proszę nie kłamać, panie Terlikowski"

Lewica i Trzecia Droga z równym poparciem

Lewica oraz Trzecia Droga zajęły ex aequo czwarte miejsce, każda z tych formacji mogłaby liczyć na 8 proc. głosów. W przypadku Trzeciej Drogi oznacza to spadek o 1 punkt procentowy, natomiast poparcie dla Lewicy pozostało bez zmian w stosunku do badania realizowanego we wrześniu.

Poza wyżej wymienionymi ugrupowaniami, 1 proc. respondentów zadeklarowało poparcie dla innych komitetów wyborczych. Największym wzrostem w tym badaniu jest jednak liczba osób niezdecydowanych – wzrosła ona do 14 proc., co oznacza skok o 4 punkty procentowe w porównaniu do września.

Na kogo głosowaliby Polacy?

CBOS zauważył, że wzrost deklarowanej frekwencji wyborczej może być związany z bieżącymi wydarzeniami w kraju, takimi jak aktualna sytuacja polityczna i społeczne nastroje.

W szczególności, wpływ na decyzje respondentów mogły mieć wydarzenia takie jak powódź w południowo-zachodniej Polsce, które prawdopodobnie wpłynęły na wzrost liczby niezdecydowanych wyborców. Z raportu CBOS, na który powołuje się Polska Agencja Prasowa, wynika, że te czynniki mogły przyczynić się do zmian w deklaracjach dotyczących udziału w wyborach.

Badanie zostało przeprowadzone metodą telefonicznych wywiadów wspomaganych komputerowo (CATI) w dniach od 7 do 10 października 2024 roku. W badaniu wzięło udział 1000 dorosłych Polaków.

Autor: MAWI
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić