Andrzej Sapkowski należy do grona pisarzy, którzy mogliby spocząć na laurach i odcinać kupony od popularności. Zamiast tego - ku uciesze czytelników - postanowił nadal tworzyć. A przecież to najczęściej po Stanisławie Lemie tłumaczony na świecie polski autor fantastyki i dziś klasyk gatunku.
W wywiadzie, którego latem Andrzej Sapkowski udzielił Polskiemu Radiu, potwierdził, że pracuje nad nową powieścią o wiedźminie. To była prawdziwa sensacja. Pisarz przyznał dość ironicznie, że będzie to powieść, bo krótkie "opowiadania są za trudne".
Na pytanie, kiedy ukaże się kolejna powieść o białowłosym łowcy potworów odparł: "A któż to może powiedzieć?". Jak widać, poszło dość szybko. Fani nie mogą się doczekać, zaczyna się wielkie odliczanie do premiery dziewiątej książki sagi o Geralcie z Rivii.
Czytaj także: Majątek Sapkowskiego. Ujawniono szokujące kwoty
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W mediach społecznościowych właśnie pojawiła się informacja, że nowa część kultowej serii ukaże się 1 grudnia! Tę wiadomość potwierdził sam Andrzej Sapkowski, podczas spotkania odbywającego się w ramach Igrzysk Wolności.
Przypomnijmy: jest to interdyscyplinarne forum, którego najważniejszym celem jest kreowanie twórczej przestrzeni do rozmowy. Konferencja rozpoczęła się w piątek i potrwa do niedzieli, 20 października. Jednym z prelegentów jest właśnie Andrzej Sapkowski.
Andrzej Sapkowski pracuje nad nowym "Wiedźminem"
Na razie o nowej powieści wiadomo niewiele. Ma być to opowiadanie niezwiązane z główną sagą (jak w przypadku Sezonu Burz). Poza Polską nowy "Wiedźmin" ma ukazać się na początku 2025 roku.
Warto podkreślić, że od wydania ostatnich opowiadań minęło ponad 10 lat, a ostatnio o "Wiedźminie" mówiło się głównie w kontekście gier komputerowych czy też serialu Netflixa. Fani twórczości Sapkowskiego wreszcie mają powody do zadowolenia. Fora społecznościowe puchną od plotek, co znajdzie się w nowej powieści. Czy wrócą ulubione postacie: Geralt z Rivii, wiedźminka Cirilla, czarodziejka Yennefer oraz bard Jaskier.
"Wiedźmin", czyli kulturowy fenomen z Polski
Saga o "Wiedźminie" składa się obecnie z ośmiu tomów. Andrzej Sapkowski pisał ją w latach 1986-2013, uzupełniając przygody białowłosego łowcy potworów o kolejne książki i opowiadania. Dotychczas ukazały się: Ostatnie życzenie, Miecz przeznaczenia, Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża Jaskółki, Pani Jeziora oraz Sezon Burz.
Książki o Geralcie z Rivii przetłumaczono na blisko dwadzieścia języków: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski, białoruski, litewski, czeski, słowacki, ukraiński, portugalski, bułgarski, serbski, fiński, włoski, szwedzki, holenderski, estoński, chiński, węgierski i arabski. Dzieło Sapkowskiego na świecie zasłynęło już w latach 90.
Ale przełomowe okazały się trzy gry komputerowe studia CD Projekt Red oraz serial, który zrealizowała platforma Netflix. Dotychczas ukazały się trzy sezony, a w rolę wiedźmina Geralta wcielił się znany hollywoodzki aktor Henry Cavill. Prywatnie fan dzieł Andrzeja Sapkowskiego. Wkrótce premierę ma mieć czwarty sezon, już bez udziału Brytyjczyka.
Andrzej Sapkowski dzięki sadze o "Wiedźminie" stał się majętnym człowiekiem, ale nadal pisze. Zasłynął też znakomitą trylogią husycką - Narrenturm, Boży bojownicy, Lux perpetua - która opowiada o przygodach rycerza Reynevana z Bielawy i opisuje okres wojen husyckich na Śląsku oraz w Czechach. Tak jak "Wiedźmin", trylogia była wielokrotnie nagradzana i została przetłumaczona na wiele języków.