Ochotnicza Straż Pożarna w Jarnołtówku (woj. opolskie) opublikowała wpis, który poniósł się szerokim echem w mediach społecznościowych. Strażacy zaapelowali do mieszkańców wioski i sąsiedniej Pokrzywnej, aby pomogli im w działaniach przeciwpowodziowych w związku z silnymi opadami, jakie występują na południu Polski od piątku (13 września).
Szanowni mieszkańcy Jarnołtówka, Pokrzywnej. PROSIMY O POMOC w ładowaniu i układaniu worków w naszych miejscowościach. Sami nie damy rady, nie mamy już sił. Walczymy od wczoraj a wsparcia nie widać - napisali strażacy.
Czytaj koniecznie: Woda zalała ich w nocy. Sołtys: "Muszę ratować swoją posesję"
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakiś czas później pojawił się apel o przygotowanie do ewakuacji Jarnołtówka. Takiego scenariusza nie wykluczał też minister Tomasz Siemoniak, obecny w Nysie w związku z zagrożeniem powodziowym.
Mieszkańcy Jarnoltowka, Pokrzywnej zamieszkujący wzdłuż koryta rzeki proszeni są o przygotowanie do ewakuacji. Jeśli ktoś może ewakuować się we własnym zakresie i udać się w bezpieczne miejsce to proszę się ewakuować. To nie jest fejk - napisali strażacy.
Apel strażaków. Strach przed powodzią. Sołtys mówi o sytuacji
Jarnołtówek i Pokrzywna to dwie malutkie wioski, które są jak bliźnięta - mieszkańcy pomagają sobie nawzajem w tej trudnej sytuacji. Obie miejscowości są połączone rzeką o nazwie Złoty Potok, której wody mogą wyjść z koryta. Janusz Bojkowski, sołtys Pokrzywnej mówi nam, dlaczego strażacy wystosowali taki apel.
Piasek jest na bieżąco dostarczany, ale brakuje nam rąk do pracy. Chodzi o to, żeby zmieniać ludzi. Praca jest niezwykle ciężka, nie da się tego robić non stop. Mieszkańcy Pokrzywnej i Jarnołtówka dochodzą i staramy się na bieżąco tę robotę wykonywać - przyznał sołtys w rozmowie z o2.pl.
Gdy rozmawialiśmy z Bojkowskim, akurat sam pakował worki z piaskiem. Jak mówił, na razie doszło do lokalnych podtopień. W obu miejscowościach cały czas pada deszcz. Starostwo powiatowe informuje, że wpływa to negatywnie na sytuację w regionie. Strażacy uwijają się jak w ukropie, ale nie są w stanie sprostać wszystkim zadaniom. Stąd apel do mieszkańców.
Myślę, że to była bardziej informacja o potrzebie do mieszkańców, a nie jakiś problem. Wydaje mi się, że to był informacyjny post. Ja też co chwilę dostaję pytania od mieszkańców, gdzie się spotkać. Chodziło o to, żeby większa rzesza mieszkańców wiedziała, że jest możliwość wsparcia naszych działań - mówi Janusz Bojkowski. - Angażują się mieszkańcy Pokrzywnej i Jarnołtówka. My praktycznie jesteśmy jednością, dwie miejscowości obok siebie, jedno bez drugiego nie da rady. Musimy działać wspólnie i w porozumieniu - dodał Bojkowski.
Minister Siemoniak wraz z wojewodą opolskim i starostą nyskim przyjechali na zaporę w Jarnołtówku. To tylko pokazuje, jak dramatyczna jest sytuacja na południu Opolszczyzny. Według danych IMGW Złoty Potok jest już powyżej stanu alarmowego.
Trwa ewakuacja wsi Jarnołtówek
W sobotę po południu władze gminy Głuchołazy ogłosiły ewakuację mieszkańców wsi Jarnołtówek i Pokrzywna, leżących w sąsiedztwie Złotego Potoku.
Działający w normalnym okresie jako suchy zbiornik w Jarnołtówku jest już niemal pełny, a z powodu ciągłego napływu wody nie wyklucza się, że dla zbilansowania poziomu konieczne będzie zwiększenie zrzutu wody ze zbiornika. Dlatego burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz ogłosił ewakuację.
Z rozmów ze strażakami OSP, którzy od kilkudziesięciu godzin pracują w Jarnołtówku wiem, że ewakuacją jest zainteresowane kilkanaście osób, głównie osób starszych i samotnych. Jeżeli jednak będzie taka potrzeba, mamy w schronisku w Pokrzywnej przygotowane miejsca schronienia na 50 osób. Jeżeli chętnych będzie więcej, zostaną ulokowani w Głuchołazach - powiedział PAP Szymkowicz.
Do Jarnołtówka i Pokrzywnej po chętnych do ewakuacji gmina wysłała busa, który zabierze ewakuowanych do miejsca schronienia.