Pierwsza gwiazdka na niebie to znak, że możemy zasiąść do wieczerzy wigilijnej. Zwyczaj wypatrywania jej nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa Chrystusa. Mieli podążać za nią Trzej Królowie.
W naszych domach pierwszej gwiazdki zazwyczaj wypatrują najmłodsi domownicy, choć z tym bywa różnie. A zatem o której godzinie będziemy w stanie zauważyć pierwszą gwiazdkę w 2024 roku?
Pierwsza Gwiazdka w 2024 r.
Według "National Geographic", w tym roku nad Polską pierwszą gwiazdkę na niebie będzie można zaobserwować między godziną 15:00 a 16:00. Czas, w którym się pojawi, zależy od godziny zachodu słońca, a ta z kolei różni się w zależności od lokalizacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Warszawie słońce zajdzie o godz. 15:27, w Suwałkach - o 15:09, a w Jeleniej Górze - o 15:45. Jeśli chodzi o pozostałe miasta, gwiazdki, według "NG", możemy wypatrywać:
- w Lublinie – ok. 15:25
- w Gdańsku – ok. 15:15
- w Łodzi – ok. 15:30
- w Krakowie – ok. 15:35
- w Poznaniu – ok. 15:40
- we Wrocławiu – ok. 15:45
Pierwszymi gwiazdami, które mogą być widoczne, są Wega i Kapella. Niestety warunki atmosferyczne mogą utrudnić ich obserwację.
Co więcej, gwiazdkę łatwo pomylić z jedną z planet. By tego uniknąć , warto pamiętać, że gwiazdy mrugają, a planety nie. W Wigilię na niebie widoczne będą także Wenus, Mars i Jowisz, który zaświeci najjaśniej.
Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce są zróżnicowane. W wielu domach pielęgnuje się zwyczaj przygotowywania 12 potraw, na pamiątkę dwunastu apostołów. Ważnym elementem jest również dzielenie się opłatkiem, będące symbolem pojednania i zgody między bliskimi.
Wigilijne wieczory mogą też obejmować dodatkowe zwyczaje, takie jak pozostawienie pustego miejsca przy stole dla niespodziewanego gościa. To wyraz otwartości i gotowości na przyjęcie każdego, kto potrzebuje schronienia i ciepła rodzinnego ogniska. W wielu domach pod obrusem umieszcza się garść siana, symbolizującego ubóstwo narodzin Chrystusa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.