Doktor Anthony Fauci przedstawił swoje przewidywania na konferencji biotechnologów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biotechnology Innovation Organisation. Z obawy przed zarażeniem koronawirusem wystąpienie naukowca i dyskusja z moderatorem zostały wcześniej nagrane, a dopiero później przedstawione uczestnikom spotkania.
O mój Boże, kiedy to się skończy? Wciąż dopiero zaczynamy to wszystko rozumieć - mówił dr Fauci, którego cytuje "New York Times".
Przeczytaj także: Szczepionka na koronawirusa. Już zaczynają produkcję
Koronawirus: COVID-19 nie zniknie w ciągu kilku miesięcy
Jak podaje "New York Times", dr Fauci jest przekonany, że w ciągu kolejnych 4 miesięcy na COVID-19 zachorują i umrą mieszkańcy wszystkich części świata. Naukowiec przyznał, że spodziewał się takiego obrotu sprawy, nie przypuszczał jednak, że koronawirus zdoła w takim tempie opanować całą planetę.
W ciągu czterech miesięcy [koronawirus – przyp. red.] spustoszył cały świat. I to jeszcze nie koniec. (...) Skutecznie przenoszona choroba może rozprzestrzenić się na całym świecie w ciągu sześciu miesięcy lub roku, ale zajęło to około miesiąca – wyjaśnił Anthony S. Fauci.
Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Kopalnia Zofiówka jednym z największych ognisk. Głosy są podzielone
Anthony Fauci odniósł się także do prac nad szczepionką na COVID-19. Doktor potwierdził informację, że kilka szczepionek weszło już w fazę testu na ludziach, a co najmniej jedna jeszcze w lipcu zacznie etap dużych badań. Nadal jednak pozostaje wiele wątpliwości odnośnie tego, jak koronawirus atakuje organizm, co może spowolnić powstanie szczepionki.
Naukowiec uważa, że koronawirus obnażył znaczące różnice w dostępie Amerykanów do opieki medycznej. Jak dowodzi, w najtrudniejszej sytuacji znalazły się osoby czarnoskóre, ponieważ częściej pracują w sektorach, w których nie ma możliwości zdalnego wykonywania obowiązków. Częściej cierpią także na przewlekłe choroby, jak cukrzyca czy nadciśnienie. Wskazał, że zniwelowanie tych nierówności wymaga wielu lat pracy, ponieważ wykonają one z czynników społeczno-ekonomicznych.
Przeczytaj także: Myśleli, że koronawirus pochodzi z targu w Wuhan. Zaskakujące odkrycie
Fauci przypomniał, że organizacje non-profit apelują do rządów o powszechną dostępność leków. Ma nadzieję, że w obliczu międzynarodowego kryzysu koncerny farmaceutyczne zgodzą się na ustępstwa w kwestii wyrobów medycznych i szczepionek.
W dobrej wierze udostępnią go tym grupom, krajom i narodom, których tak naprawdę na nie [leki i szczepionki – przyp. red.] nie stać – stwierdził dr Fauci.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.