"Palce umarlaka", które zostały zaprezentowane na powyższym zdjęciu, to nic innego jak po prostu... grzyb! Funkcjonuje on również pod nazwą próchnilec maczugowaty i, co bardzo istotne, nie jest jadalny dla ludzi.
Powoduje on próchnienie drewna. Podkładki całoroczne - teleomorfy - dojrzewają jesienią na martwym drewnie liściastym, pniakach i korzeniach, zwłaszcza buku i dębu. Czasami ten grzyb wyrasta na drewnie zagrzebanym w ziemi i właśnie przez to sprawia wrażenie, że rośnie na ziemi.
"Palce umarlaka" można spotkać w wielu krajach. Ten grzyb nie występuje tylko w Afryce i na Antarktydzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Polsce "palce umarlaka" pojawiają się bardzo często. Właśnie dlatego ten grzyb jest uznawany za gatunek pospolity.
Lasy Państwowe: To nie nowy horror klasy B
"Palce umarlaka" możemy więc spotkać nawet w środku lasu. O takim odkryciu jakiś czas temu informowały Lasy Państwowe. W twitterowym wpisie wyjaśniano, że wcale nie jest to rekwizyt używany podczas skręcenia nowego horroru.
Groza w środku lasu. To nie nowy horror klasy B, a scena prosto z Nadleśnictwa Zamrzenica. Ale nie ma się czego bać - w rzeczywistości to po prostu grzyb z rodzaju próchnilec, a dokładniej jego bardzo osobliwe w formie owocniki, potocznie zwane "palcami umarlaka" - pisano.
Czytaj także: Nauczyciele się jednoczą. "Zadbamy o przekaz wartości cywilizacji chrześcijańskiej uczniom w polskiej szkole"