Kościół Katolicki w Polsce boryka się z coraz większym problemem kryzysu wiary. Widać to przede wszystkim w kontekście spadającej liczby praktykujących wiernych, a także dzieci i młodzieży uczęszczających na lekcje religii.
Wpływ na to mają przede wszystkim różnorodne skandale. Mowa tutaj zwłaszcza o problemach obyczajowych oraz wydarzeniach z tłem pedofilskim czy homoseksualnym. Choć wielu duchownych zdaje się nie dostrzegać tego problemu, to otwarcie o kłopotach polskiego katolicyzmu mówi znany jezuita, Dariusz Piórkowski.
Czytaj także: "Kościół utrzymuje państwo". Ksiądz wywołał burzę
Oblężona twierdza polskiego katolicyzmu. Na własne życzenie
Zauważa on, że polski Kościół staje się niejako oblężoną twierdzą. Co jednak ważne, odpowiedź na ataki z zewnątrz często jest niewspółmierna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mam wrażenie, że w naszej części świata, w Polsce, częściej chrześcijanie i katolicy bardziej prześladują samych siebie, dzielą się i kłócą niż doświadczają prześladowań z zewnątrz. A gdy się rzeczywiście zaczynają dziać prześladowania, to włącza się tryb obronny po naszemu, czyli światowy: siłą, walką, nienawiścią - twierdz o. Piórkowski.
Jezuita jasno wskazuje, że ataki na Kościół w ostatnich latach znacząco przybrały na sile. Twierdzi jednak, że często jest w nich bardzo dużo prawdy, wymieniając szereg grzechów rodzimego katolicyzmu.
Jest w naszej kulturze, w mediach, internecie, żartach, domowych dyskusjach dużo kpiny, szyderstwa, obśmiewania Kościoła. To prawda (...) Ale często w narastającej krytyce wobec obecnej w Polsce formy katolicyzmu jest też dużo ziaren prawdy. Ci, których często odbieramy jako prześladowców, w gruncie rzeczy obnażają nasze wypaczenia, fałszywe głoszenie, wszelkie bożki i prymitywne wyobrażenia o Bogu, gloryfikację cierpienia, podwójne standardy, magiczność wiary, neurotyczność, antynaukowość, traktowanie słuchaczy jak półgłówków, mylenie władzy ze służbą, upolitycznienie religii, klerykalizm - wylicza o. Piórkowski.
O. Piórkowski konkluduje, iż w wielu przypadkach powodem tych kpin jest fałszywa wiara:
Prześladowania nie są tylko z powodu naszej silnej wiary, także z powodu niewiary i braku autentycznego życia Ewangelią, instrumentalnego traktowania Boga - podsumowuje jezuita.