WHO sprzeciwia się pochopnemu wprowadzaniu obowiązkowych szczepień. Dyrektor WHO na Europę Hans Kluge stanowczo sprzeciwia się takim ruchom władz, o ile nie zostały wyczerpane wszystkie opcje zachęcania społeczeństwa do dobrowolnych szczepień.
Nakazy dotyczące szczepień są absolutną ostatecznością i mają zastosowanie tylko wtedy, gdy wyczerpane zostaną wszystkie możliwe opcje poprawy przyjmowania szczepień – powiedział dziennikarzom Kluge, cytowany przez agencję Reutera.
WHO podkreśla, że wszystko zależy od specyfiki danego kraju i jego obywateli. Przy wprowadzaniu obostrzeń pandemicznych oraz obowiązkowych szczepień należy brać pod uwagę poziom zaufania społeczeństwa do władzy.
To, co jest akceptowalne w jednym społeczeństwie i społeczności, może nie być skuteczne i akceptowalne w innym - powiedział dyrektor WHO na Europę.
Obowiązkowe szczepienia od 1 marca. Dotyczy trzech grup zawodowych
Polski rząd we wtorek ogłosił nowe obostrzenia i wprowadzenie obowiązku szczepień dla określonych grup. Medycy, nauczyciele i służby mundurowe muszą być przygotowani na to, że od 1 marca będą musieli być zaszczepieni, w przeciwnym razie nie zostaną dopuszczeni do pracy.
Tak jak w przypadku lekarzy konieczne dziś jest posiadanie szczepienia przeciw WZW - podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Coraz więcej krajów w Europie, w tym Niemcy, debatuje, czy wprowadzić obowiązkowe szczepionki na COVID-19 po tym, jak Austria ogłosiła w listopadzie, że do 1 lutego przyszłego roku wszyscy obywatele mają obowiązek zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Decyzja władz wywołała kilkudziesięciotysięczne protesty w Wiedniu.