W piątek w "Rzeczpospolitej" pojawił się wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Był on pytany między innymi o to, czy rząd ma już scenariusz czwartej fali koronawirusa.
Prowadzimy analizę wariantową. Mamy kilka scenariuszy, którym przypisujemy różne prawdopodobieństwo. W najbardziej pesymistycznym oceniamy, że mniej więcej na przełomie września i października liczba zakażeń może osiągnąć nawet 15 tys. dziennie. Scenariusz najbardziej optymistyczny jest taki, że będziemy w tzw. trendzie bocznym - liczba zakażeń oczywiście będzie trochę rosła, ale nie przekroczy pułapu tysiąca dziennie - podkreślił Niedzielski.
Czy grożą nam nowe obostrzenia? Na razie niczego nie można przesądzać, bo oczywiście wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. Minister zdrowia przekazał jednak, że we wrześniu na pewno zostaną pokazane reguły dotyczące ewentualnego wdrażania ograniczeń.
Koronawirus w Polsce. Co ze szczepieniami?
Minister Niedzielski został również zapytany o możliwość wprowadzenia powszechnego obowiązku szczepienia.
Bardzo dużo zależy od sytuacji epidemicznej. Jeżeli będziemy mieli ją pod kontrolą — co oznacza, że będziemy na przykład mieli liczby zakażeń idące w tysiące, ale jednocześnie nie będzie się to przekładało na obciążenie szpitali, na dużą liczbę hospitalizacji i na dużą liczbę zgonów — to wtedy ten obowiązek oczywiście jest o wiele mniej prawdopodobny — zaznaczył.
Jeżeli natomiast patrzymy sobie na poszczególne grupy, które ewentualnie takiemu obowiązkowi mogą podlegać, to zawsze wskazuję pewnego rodzaju analogię. Jak pan pamięta dyskusję z grudnia i stycznia, które grupy mają być priorytetowe, to wtedy wszyscy podnosili ręce. Koniecznie pracownicy ochrony zdrowia - i to szeroko rozumiany cały sektor, łącznie z dostawcami - seniorzy, nauczyciele, służby mundurowe. I w pewnym sensie ta sama logika, ta sama kolejka, powinna być stosowana przy ewentualnych obowiązkowych szczepieniach - kontynuował, cytowany przez "Rzeczpospolitą", dodając, że "nie da się wykluczyć" obowiązku szczepień dla osób 60+.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.