Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Obrzydliwa chmura czarnego pyłu. Przerażające nagranie z Gdańska

113

Jeden z mieszkańców Gdańska wrzucił do sieci film pokazujący czarny chmurę pyłu, jaka unosi się z powodu silnego podmuchu wiatru. To pył węglowy pochodzący z hałdy leżącej na terenie jednego z nieczynnych już zakładów. Problem jest znany od dawna, ale póki co nie udało się go rozwiązać.

Obrzydliwa chmura czarnego pyłu. Przerażające nagranie z Gdańska
Pył z hałdy w Gdańsku (Facebook, Krzysztof Mystkowski)

Pan Krzysztof umieścił sieci nagranie z hałdy, jaka znajduje się na terenie byłych zakładów Pollytag przy ul. Wielopole w dzielnicy Letnica. Film pokazuje, jak silny wiatr unosi czarny pył w powietrze.

Nagle ciemna chmura zaczyna przenosić się z terenu zakładu dalej, w kierunku sąsiadujących posesji. To nie jedyne nagranie z Gdańska z pyłem w roli głównej. W mediach społecznościowych pojawiają się także inne filmy prezentujące skalę zjawiska.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Komentujący to nagranie wyrażają swoją dezaprobatę. Mają pretensje do władz miasta, że nic nie robią w związku z tą sytuacją. Sugerują, że jest ona nie do rozwiązania, bowiem w grę wchodzą duże pieniądze. - Były petycje, demonstracje. Najpierw w Gdyni, teraz w Gdańsku. Znajomy uwierzył, gdy zobaczył czarne kropki na ukośnych oknach w Sopocie, potwornie trudne do zmycia.. Jeszcze taki post w czasie sezonu.. Niestety, to prawda. Oddychamy pyłem węglowym - piszą zniesmaczeni mieszkańcy.

To nie tylko Was mieszkańców Letnicy czy Nowego Portu dotyczy, ale też Wrzeszcza, Zaspy, Przymorza - nas też te toksyny trują - dodała jedna z komentujących.

Pył węglowy problemem Gdańska

Kwestia pyłu węglowego znana jest w Gdańsku od miesięcy. Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę na teren Portu Gdańskiego trafia mnóstwo węgla, który cały czas tam zalega. Wraz ze wzrostem liczby przeładunków pojawił się ogromny problem z pyłem.

Mieszkańcy zaczęli protestować. Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", władze portu zapowiedziały działania - zraszanie hałd polimerem z wodą, które miało zmniejszyć pylenie. Problemu to jednak nie rozwiązało. W końcu mieszkańcy zwrócili się po pomoc do premiera Donalda Tuska.

W marcu w Porcie Gdańsk zmieniły się władze. Spółka zapowiedziała rozwiązanie problemu. Powołano zespół ds uciążliwości pyłowych i zapowiedziano dialog z mieszkańcami. Na razie problemu to nie rozwiązało. Gdański magistrat zorganizował z kolei spotkanie wiceprezydenta z Piotra Grzelaka z Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Dorotą Pyć oraz przedstawicielami służb.

Port będzie codziennie kontrolował pracę firm, które składują węgiel. A służby, policja, ITD i Straż Miejska wrócą z codziennymi kontrolami ciężarówek wożących surowiec. Nadal składy węglowe będą zobowiązane do polewania hałd specjalnymi płynami - zapowiedział rzecznik UM Gdańsk Daniel Stenzel, cytowany przez serwis portalkomunalny.pl.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić