Pan Krzysztof umieścił sieci nagranie z hałdy, jaka znajduje się na terenie byłych zakładów Pollytag przy ul. Wielopole w dzielnicy Letnica. Film pokazuje, jak silny wiatr unosi czarny pył w powietrze.
Nagle ciemna chmura zaczyna przenosić się z terenu zakładu dalej, w kierunku sąsiadujących posesji. To nie jedyne nagranie z Gdańska z pyłem w roli głównej. W mediach społecznościowych pojawiają się także inne filmy prezentujące skalę zjawiska.
Komentujący to nagranie wyrażają swoją dezaprobatę. Mają pretensje do władz miasta, że nic nie robią w związku z tą sytuacją. Sugerują, że jest ona nie do rozwiązania, bowiem w grę wchodzą duże pieniądze. - Były petycje, demonstracje. Najpierw w Gdyni, teraz w Gdańsku. Znajomy uwierzył, gdy zobaczył czarne kropki na ukośnych oknach w Sopocie, potwornie trudne do zmycia.. Jeszcze taki post w czasie sezonu.. Niestety, to prawda. Oddychamy pyłem węglowym - piszą zniesmaczeni mieszkańcy.
To nie tylko Was mieszkańców Letnicy czy Nowego Portu dotyczy, ale też Wrzeszcza, Zaspy, Przymorza - nas też te toksyny trują - dodała jedna z komentujących.
Pył węglowy problemem Gdańska
Kwestia pyłu węglowego znana jest w Gdańsku od miesięcy. Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę na teren Portu Gdańskiego trafia mnóstwo węgla, który cały czas tam zalega. Wraz ze wzrostem liczby przeładunków pojawił się ogromny problem z pyłem.
Mieszkańcy zaczęli protestować. Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", władze portu zapowiedziały działania - zraszanie hałd polimerem z wodą, które miało zmniejszyć pylenie. Problemu to jednak nie rozwiązało. W końcu mieszkańcy zwrócili się po pomoc do premiera Donalda Tuska.
W marcu w Porcie Gdańsk zmieniły się władze. Spółka zapowiedziała rozwiązanie problemu. Powołano zespół ds uciążliwości pyłowych i zapowiedziano dialog z mieszkańcami. Na razie problemu to nie rozwiązało. Gdański magistrat zorganizował z kolei spotkanie wiceprezydenta z Piotra Grzelaka z Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Dorotą Pyć oraz przedstawicielami służb.
Port będzie codziennie kontrolował pracę firm, które składują węgiel. A służby, policja, ITD i Straż Miejska wrócą z codziennymi kontrolami ciężarówek wożących surowiec. Nadal składy węglowe będą zobowiązane do polewania hałd specjalnymi płynami - zapowiedział rzecznik UM Gdańsk Daniel Stenzel, cytowany przez serwis portalkomunalny.pl.
Zobacz również: Ludzie oburzeni. Za wejście do kościoła w Gdańsku trzeba płacić