Jak zauważają administratorzy profilu - z każdym dniem bliżej do rykowiska jeleni. Zazwyczaj rozpoczyna się ono w drugiej połowie września i trwa trzy tygodnie. Bywają jednak rejony, w których zwierzęta rozpoczynają swój okres godowy już pod koniec września.
Jak informują leśnicy, byki migrują na duże odległości, aby zająć najlepsze rewiry. W babrzyskach pojawiają się zupełnie nowe, nie widziane tutaj wcześniej osobniki.
Teraz będą się odpowiednio stroić, "perfumować" i podejmą stanowcze próby zainteresowania sobą potencjalne partnerki, a w przypadku pojawienia się innych byków w ich rewirze będą odstraszać je donośnym rykiem, a jeśli nie przyniesie to skutku, będą toczyć walki, często na śmierć i życie.
Wygra mądrzejszy, nie zawsze większy. Nagrodą będzie możliwość przekazania swoich genów - czytamy we wpisie Nadleśnictwa Lubliniec.
I rzeczywiście - na nagraniu widzimy, jak dorodny jeleń szlachecki zażywa błotnistej kąpieli. Błotne spa skusiło też trzy młode łanie, które również się w nim zanurzyły. Jeleń kontynuował kąpiel do momentu, aż cały nie był pokryty błotem. Po tym postanowił jeszcze wyostrzyć swoje rogi z pomocą pobliskiej gałęzi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzy tygodnie ryku od zmierzchu do świtu
Swoim ryczeniem samce jeleni zwabiają partnerki, odstraszają konkurencję lub też wzywają do walki. Ich ryk może być słychać z odległości nawet kilku kilometrów.
Czytaj także: Kamera w lesie. Podjęła złą decyzję
Rykowisko to piękny spektakl, który niejedno z nas chciałoby podziwiać. Jednak należy to robić w sposób odpowiedzialny - jeleni nie wolno płoszyć. W niektórych sytuacjach byk jelenia może też nas uznać za wroga i zaatakować.
Rykowisko to bardzo wyczerpujący czas dla jeleni, które tracą wówczas nawet 30 proc. masy ciała. Po zakończeniu rykowiska samiec i samica się rozchodzą. Samce regenerują siły, a samice oczekują na narodziny potomstwa. Ich ciąża trwa 7,5 miesiąca.