Projektant przyznał, że wystrój wnętrz polskich kościołów często razi go w oczy, gdyż nie współgra z zabytkowymi rzeźbami czy pięknymi polichromiami.
To, co PLICHa razi najbardziej, to tanie tkaniny, wykorzystywane do dekoracji.
Te tkaniny często są białe, a co więcej – kiepskiej jakości, więc jak się patrzy na obraz tych polichromii, rzeźb, złoceń, to jest zgrzyt. To, co mnie właśnie raziło, jeszcze nawet w dzieciństwie, to białe poliestrowe obrusy, które może jeszcze pamiętają lata 70., i przepiękne polichromie albo białe, plastikowe wazony i przepiękne rzeźby z XVII, XVIII czy XIX wieku – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle PLICH.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Projektant dodaje, że nie ma wiedzy o wszystkich kościołach w Polsce, ocenia jedynie te, które zna.
Moda w kościele
Dla wielu osób moda to wręcz religia, a ubrania i dodatki od projektantów to obiekty kultu.
Nie zawsze jednak dochodzi do połączenia obu tych sfer w sposób inny, niż przedstawienie boskich postaci danej wiary na ubraniach czy dodatkach konkretnego projektanta, którego celem jest zazwyczaj wywołanie kontrowersji.
Czytaj także: Cios w Kościół. "Jesteśmy na zakręcie"
Jednak tym razem moda z Kościołem przeniknęła się w inny sposób - w postaci projektu "Modny ołtarz". PLICHowi zaproponowano wykonanie projektu ołtarza dla Zakonu Ojców Pijarów w Krakowie.
Projektant postawił na niecodzienne połączenie kolorów, jakiego praktycznie nie widuje się w kościołach.
Wprowadziłem tkaniny, które są intensywne w kolorze. Ten ołtarz w części jest turkusowo-srebrny, zaproponowałem więc dużą płachtę materiału żakardowego w intensywnym różu ze srebrem, do tego dobrałem koronki, które są w kolorach polichromii. Bardzo ciekawa propozycja i efekt jest zadowalający – podkreślił projektant w rozmowie z Newseria.pl.
PLICH ma nadzieję, że to nie ostatni tego typu projekt i że inne kościoły, zadowolone z efektu, również będą się zgłaszały do współpracy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.