Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Marcin Lewicki
Marcin Lewicki | 

Obywatele Korei Północnej w Polsce. Takie dane przedstawili urzędnicy

45

Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców w 2022 roku w Polsce mieszkało pięciu obywateli Korei Północnej. Postanowiliśmy sprawdzić, czy stan ten w ciągu dwóch lat uległ zmianie. Odpowiedź Urzędu do Spraw Cudzoziemców jest zaskakująca.

Obywatele Korei Północnej w Polsce. Takie dane przedstawili urzędnicy
Ambasada Korei Północnej w Polsce (Agencja Wyborcza.pl, Wikipedia, Joseph Ferris III)

W 2022 roku w Polsce przebywało łącznie 17 obywateli Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. 12 osób to członkowie personelu dyplomatycznego Korei Północnej (ambasada KRLD funkcjonuje w Polsce od 1948 roku).

Pozostałe 5 osób to obywatele Korei Północnej, którzy posiadali ważne pozwolenie na pobyt stały w Polsce. Okazuje się, że w ciągu dwóch lat statystyka ta uległa zmianie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kim Dzong Un pokazał się publicznie od ponad miesiąca. Zdjęcia z placu budowy miasta przy granicy z Chinami
Informuję, że obecnie żaden obywatel Korei Północnej nie posiada ważnego zezwolenia na pobyt w Polsce - przekazał w rozmowie z o2.pl rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców Jakub Dudziak.

To pierwszy raz od lat, gdy w Polsce nie ma oficjalnie żadnego Koreańczyka z Północy. Wcześniej (szczególnie w pierwszej dekadzie XXI wieku) w naszym kraju pracowały ekipy budowlane z KRLD.

Wzbudzało to ogromne kontrowersje, bo pracownicy traktowani byli jak współcześni niewolnicy. Nie mogli kontaktować się z lokalną społecznością, a ich zarobki znacznie odbiegały od polskich warunków.

Co więcej, w 2016 roku wiceminister pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski otrzymał informację, że Koreańczycy z Północy pracują 7 dni w tygodniu po 12 godzin. Polityk poinformował, że pensje pracowników płacone są przez reżim i polski rząd nie może w tej sprawie nic zrobić.

Dodajmy, że dane dotyczą osób, które oficjalnie przebywają w Polsce. Urząd nie ma danych na temat osób, które przebywają w naszym kraju, ale nie mają już ważnego pozwolenia na pobyt. Dane nie dotyczą też osób, które pełnią funkcję w placówkach dyplomatycznych.

Co z innymi obcokrajowcami? Mamy dane

Urząd do Spraw Cudzoziemców przedstawił też dane dotyczące pozostałych obcokrajowców, którzy przebywają w Polsce. Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej cudzoziemców posiadających ważne pozwolenie na pobyt w naszym kraju pochodzi z Ukrainy.

Najliczniejszą grupę cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w kraju są natomiast obywatele Ukrainy (1,5 mln osób) oraz Białorusi (139 tys. osób) - przekazał nam Jakub Dudziak.

Na kolejnych miejscach znajdziemy również obywateli Gruzji, Indii oraz Rosjan.

Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Fałszywy Biały Miś z Krupówek zwinął biznes. Dostał 70 mandatów
Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z 1816 roku. Trafił właśnie na Wawel
Kłobuck pożegnał zamordowanego księdza. Na pogrzebie tłumy
Pocałował piłkarkę w usta. Sprawa wróci do sądu
Dodaj do ciasta na oponki. Wyjdą miękkie i delikatne
Zarzuty dla lekarki i pielęgniarek z DPS w Zielonej Górze. W ranach zalęgły się larwy much
Polska piłka nożna coraz bliżej czołówki. Wymarzona 15. w zasięgu
Tajemniczy balon na Podlasiu. Służby badają podejrzany pakunek
Masz tuje? Nie zapomnij wykonać tego zabiegu przed nadejściem wiosny
Asteroida YR4. NASA wydała komunikat
Kuracjusze narzekają na posiłki w Ciechocinku. "Lepiej mają lokatorzy w chlewiku"
Zabójcze pułapki. Niesamowite odkrycie na dnie morza
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić