Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Polski Donald Tusk podpisali w poniedziałek ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa. "Dokument zawiera praktyczne wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice" - podkreślił szef polskiego rządu.
Umowa obejmuje m.in. zobowiązanie do strącania nad terytorium Ukrainy rakiet zmierzających w stronę Polski, współpracę w ochronie infrastruktury krytycznej, obrony cywilnej, działalności wywiadowczej, cyberbezpieczeństwa oraz przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Porozumienie zawiera również umowę na formowanie i szkolenie ukraińskiego legionu w Polsce. Jak podkreślił prezydent Załenski, ma ono na celu wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy.
Będzie to nowa formacja złożona z ochotników, która na wzór ukraińsko-polsko-litewskiej brygady mogłaby umożliwić obywatelom Ukrainy, znajdującym się na terenie Polski, wzięcie udziału w obronie Ukrainy - poinformował prezydent Zełenski.
Ukraiński legion powstanie w Polsce
Prezydent Ukrainy podczas konferencji wyjaśnił, że ukraiński legion przeszedłby kompleksowe szkolenie na terenie Polski. Ochotnicy zostaliby również odpowiednio wyposażeni i uzbrojeni.
Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się wstąpić do legionu, będzie mógł podpisać kontrakt z siłami zbrojnymi Ukrainy - przekazał Zełenski.
Prezydent Ukrainy zaznaczył, że podpisanie umowy ma fundamentalne znaczenie dla ochrony życia ukraińskich obywateli. "Pomoże nam przeciwdziałać rosyjskiemu złu" - dodał.
W odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę prezydent Ukrainy podjął decyzję o stworzeniu nowej formacji wojskowej, którą jest Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej. Legion został oficjalnie utworzony 27 lutego 2022 roku i szybko zyskał znaczną liczebność, przyciągając tysiące ochotników z różnych narodowości. Jego celem było wzmocnienie sił obronnych Ukrainy i wsparcie dla jej suwerenności w obliczu rosyjskiej agresji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.