Arcybiskup Stanisław Gądecki podkreśla, że w Wielkim Poście obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły.
Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w następujące dni: we wszystkie piątki całego roku oraz w Środę Popielcową - czytamy na stronie Archidiecezji Poznańskiej.
Metropolita poznański zachęcił wiernych także do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia. "Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość" - zaznaczył.
Czytaj także: Giertych śmieje się z Macierewicza. Poszło o Kamińskiego
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w następujące dni: w Środę Popielcową i w Wielki Piątek" - czytamy we wskazówkach.
Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.
Czytaj także: Nagranie z Zakopanego. Ludzie łapią się za głowy
Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę Popielcową i Wielki Piątek.
Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.
Z wyjątkiem Środy Popielcowej i Wielkiego Piątku proboszcz może udzielić poszczególnym wiernym, poszczególnym rodzinom lub wspólnotom wiernych dyspensy od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych.
W trakcie Wielkiego Posty należy powstrzymać się od zabaw. Ta zasada obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.
Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i wolności serca (zob. KKK 2043) - informuje metropolita poznański.
Czas Komunii wielkanocnej, obejmuje okres od Środy Popielcowej, tj. od dnia 14 lutego 2024 r. do Niedzieli Najświętszej Trójcy, tj. do dnia 26 maja 2024 r. Przyjęcie Komunii św. z okazji Wielkanocy w naznaczonym terminie należy do podstawowych obowiązków katolika.
Zachęcam gorąco Archidiecezjan, aby z żywą wiarą i żarliwą skruchą przystąpili do Sakramentu Pojednania i duchowo odnowieni przyjęli Chrystusa w Komunii św. - napisał abp Gądecki.
Danina diecezjalna
Jak czytamy w komunikacie abp Gądeckiego, "każdy wierny w miarę swoich możliwości zobowiązany jest do troski o potrzeby wspólnoty Kościoła. Jedną z form tej troski jest danina diecezjalna, składana w okresie Wielkiego Postu na potrzeby naszej Archidiecezji".
Fundusze z daniny diecezjalnej przeznaczane są na działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, na potrzeby Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz na funkcjonowanie instytucji centralnych Archidiecezji - tłumaczy hierarcha.