Od 10 października 2020 r. cała Polska znalazła się w strefie żółtej, zaś kilkadziesiąt powiatów jest w strefie czerwonej. Ma to związek ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Na terenie całego kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.
Nowe obostrzenia sanitarne w Polsce. Strefa żółta w całym kraju
Usta i nos obowiązkowo zakryć należy maseczką ochronną. Sprawdzi się także przyłbica. Maseczkę bądź przyłbicę trzeba nosić w przestrzeni publicznej.
Oznacza to, że zakrywanie twarzy jest przymusowe na chodnikach, ulicach, placach i parkingach. Zasłanianie twarzy obowiązkowe jest również w autobusach, sklepach, punktach usługowych, na bazarkach. Inne ogólnodostępne miejsca, takie jak cmentarze i place zabaw, również wymagają noszenia maseczki lub przyłbicy.
Zakrywanie ust i nosa obowiązkowe jest także na terenie nieruchomości wspólnych. Zasłaniać twarz trzeba na klatce schodowej i w windzie. Również w kościele trzeba mieć na twarzy maseczkę.
Strefa żółta w całym kraju. Gdzie nie trzeba nosić maseczki?
Choć w całym kraju obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy, jest od niego kilka wyjątków. Maseczki nie trzeba nosić na terenie lasów, parków, zieleńców oraz ogrodów botanicznych i zabytkowych. Na plaży również nie obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy.
Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa są osoby, które mają zaświadczenie od lekarza o niemożności noszenia maseczek z powodu choroby lub określonej niepełnosprawności. Dzieci do 5 roku życia również nie muszą mieć założonej maseczki.
Uprawianie sportu może odbywać się bez maseczki, ale pod warunkiem, że jest to na terenie lasów, parków, zieleńców oraz ogrodów botanicznych i zabytkowych. W pozostałych miejscach publicznych uprawiając sport, trzeba mieć założoną maseczkę. Jeżeli ktoś bardzo nie może powstrzymać się od biegania w mieście po chodniku, musi nosić maskę bądź przyłbicę.
Nie możesz nosić maseczki? Musisz przedstawić zaświadczenie
Na żądanie policji lub staży gminnej osoba wyłączona z obowiązku zasłaniania ust i nosa musi przedstawić zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający taką konieczność. Takie zaświadczenie może wystawić każdy lekarz. Okazać można również legitymację osoby niepełnosprawnej lub kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Czytaj także: Strefa żółta w całej Polsce. Co to oznacza? Lista obostrzeń - obowiązuje od 10.10.2020
Obejrzyj także: Żółta strefa w całej Polsce. Zaskakujące reakcje warszawiaków
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.