Poszukiwania wraku rozpoczęto 25 maja 2022 roku w pobliżu miasta Hakodate na japońskiej wyspie Hokkaido. Jeszcze tego samego dnia sonar wychwycił kształt mogący być kadłubem częścią okrętu podwodnego. Wkrótce potwierdzono, że na głębokości około 250 metrów, znajduje się poszukiwany wrak.
Wrak okrętu podwodnego zidentyfikowany
Jednostkę udało się odnaleźć dzięki materiałom i danym dostarczonym przez doktora Tamakiego Urę z Uniwersytetu Tokijskiego amerykańskiemu Dowództwu do spraw Historii i Dziedzictwa Marynarki Wojennej (NHHC).
Kilka miesięcy później zaplanowano kolejną ekspedycję, która miała potwierdzić, czy znaleziony wrak to faktycznie Albacore. Pomimo trudność udało się zidentyfikować charakterystyczne elemnty m.in. antenę i maszt stacji radiolokacyjnej SJ czy rząd otworów wentylacyjnych na szczycie kiosku. Warto podkreślić, że akcja poszukiwawcza była dofinansowana datkami osób prywatnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Jako że jest to miejsce spoczynku marynarzy, którzy oddali życie w obronie naszego narodu, bardzo dziękujemy i gratulujemy doktorowi Urze i jego zespołowi za wysiłki na rzecz odnalezienia wraku Albacore’a. Dzięki ich ciężkiej pracy i ciągłemu współdziałaniu udało nam się potwierdzić identyfikację Albacore’a, który przez ponad siedemdziesiąt lat pozostawał zaginiony - powiedział dyrektor NHHC Samuel J. Cox.
Albacore został zwodowany 17 lutego 1942 roku. Przeszedł do Pearl Harbor i tam rozpoczął pierwszy patrol bojowy. Pierwsze torpedy odpalił 13 września. 19 grudnia 1942 roku storpedował i zatopił krążownik lekki Tenryū. Łódź trafiła później do Brisbane, gdzie miała działać przez następny rok.
W trakcie swoich patroli okręt kilkukrotnie uniknął zatonięcia. Okręt przebazowano z powrotem do Pearl Harbor i przydzielono mu nowego dowódcę — komandora porucznika H.R. Rimmera. 24 października 1944 roku okręt udał się na swój ostatni patrol. Cztery dni później zawrócił, aby uzupełnić paliwo i od tego momentu nikt już go nie wiedział. W toku wojny Albacore zatopił dziesięć jednostek japońskich na pewno.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.