Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, Urszula Trawińska-Moroz, wybitna śpiewaczka operowa, zmarła w wieku 87 lat. Była sopranem koloraturowym i solistką Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie przez ponad dwie dekady, od 1964 do 1988 r. O jej śmierci poinformował Teatr Wielki - Opera Narodowa za pośrednictwem mediów społecznościowych.
W trakcie swojej kariery w Teatrze Wielkim Trawińska-Moroz wcielała się w wiele ikonicznych ról operowych. Wykonywała m.in. partię tytułową w "Łucji z Lammermooru" Donizettiego, Violetty w "Traviacie" Verdiego, Małgosi w "Jasiu i Małgosi" Humperdincka oraz Hanny w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki. Jej występy były doceniane za czystość i lekkość śpiewu oraz wyjątkową technikę koloraturową. Janusz Ekiert, muzykolog i krytyk muzyczny, w 1972 r. podkreślał jej umiejętność interpretacyjną, która przenosiła słuchaczy poza świat osobisty.
Poza występami na scenie, Urszula Trawińska-Moroz angażowała się w reżyserię i kierowanie teatrami. W latach 1976-1977 współpracowała z monachijskim Staatstheater am Gärtnerplatz. Była dyrektorką artystyczną Opery i Operetki w Szczecinie w latach 1987-1989, a następnie Operetki Warszawskiej do 1991 r. Od 1978 r. wykładała śpiew solowy w Akademii Muzycznej w Warszawie, a w 1987 r. uzyskała tytuł profesorski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nagrania i publikacje
Trawińska-Moroz nagrywała dla Polskich Nagrań, w tym "Orfeusza" Glucka. Wystąpiła także w serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". W 1991 r. założyła Polski Teatr Muzyczny, który działał jako teatr objazdowy. Jej repertuar obejmował 27 partii operowych, 10 oratoriów i kantat oraz ok. 200 pieśni różnych kompozytorów. Występowała na scenach w wielu krajach Europy, w tym we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoszech.
W 1989 r. Urszula Trawińska-Moroz opublikowała wspomnienia "Dobre duchy z zamku Ravenswood". Za swoje zasługi dla kultury została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2004 r. oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2009 r.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.