Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski podczas marcowego posiedzenia podjęła problemy, które ujawniły się po ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce.
Rada zaapelowała o dalsze modlitwy w intencji ojczyzny oraz o "odpowiedzialne podejście do wyborów samorządowych."
Czytaj więcej: Księża krytykują parafian. Chodzi o imprezy
Rada ds. Społecznych przypomina zasady, którymi powinien kierować się człowiek wierzący i odsyła do treści "Vademecum wyborczego katolika", które mogą być pomocne przy podejmowaniu decyzji wyborczych. Są bowiem takie zasady, które stanowią fundament godziwego życia społecznego - czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podstawowe zasady wyborcze według Kościoła
Rada ds. Społecznych KEP przedstawiła podstawowe zasady wyborcze. Duchowni zauważają, że udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. To dowód podstawowego zaangażowania się "na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego".
W dalszej części komunikatu czytamy, że dobro wspólne stanowi sumę wartości, dzięki którym człowiek, rodzina i społeczność mogą pełniej i łatwiej osiągnąć własną doskonałość.
Rada społeczna zwraca się o uznanie demokratycznych wyborów, nawet jeśli wynik nie jest zgodny z preferencjami. Jak czytamy dalej, gdy "sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu. Sprzeciw względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych".
Rada przedstawiła również zbiór wartości, które nie powinny podlegać negocjacjom, i które każdy katolik powinien wziąć pod uwagę podczas głosowania.
Czytaj więcej: Polacy będą załamani. Ogromny cios przed świętami
Są to: bezwarunkowe prawo do życia, ochrona praw rodziny oparta na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci, zagwarantowanie pierwszeństwa rodziców w wychowaniu dzieci, obrona wolności sumienia i wolności religijnej, stanowiącej "serce praw człowieka", sprzeciwianie się budowania świata "tak, jakby Boga nie było", zaangażowania na rzecz wewnętrznego i zewnętrznego pokoju i troska o etyczny kształt procesów gospodarczych, sprzeciwiając się "ekonomii, która zabija".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.