Odgruzowywanie wnętrz ruin pałacu prowadzone jest od jesieni 2021 r. w ramach zadania związanego z zabezpieczeniem konstrukcyjnym murów w formie trwałej ruiny i przystosowaniem do zwiedzania, w tym budowy platformy widokowej.
Niezwykłe odkrycie w pałacu
"Pałac w Goszczu w gminie Twardogóra (woj. dolnośląskie) odkrywa przed nami kolejne tajemnice" - poinformował Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Spod warstwy gruzu, ziemi i porastającej ruinę roślinności (sięgającej niemal dawnego stropu pierwszej kondygnacji) wyłonił się pierwotny układ pomieszczeń. Do tej pory odgruzowano większą część pałacu pod ścisłym nadzorem archeologa i historyka architektury - relacjonuje konserwator zabytków.
"Jednym z większych odkryć jest w całości zachowana posadzka w jednym z bocznych pomieszczeń, będącym prawdopodobnie łazienką wraz z toaletą, czy też kominek z kamiennym detalem. Odsłonięto również pomieszczenie z systemem grzewczym dla części pałacu" - dodaje.
Pozyskiwany w trakcie odgruzowywania wnętrz materiał jest na bieżąco sprawdzany i przeszukiwany w celu pozyskania jak największej ilości detalu architektonicznego oraz elementów dawnego wystroju pałacu, które składowane są w tymczasowym magazynie, urządzonym w jednej z oficyn w zespole pałacowym.
Zespół pałacowy w Goszczu został wzniesiony około 1730 r. dla Heinricha Leopolda v. Reichenbacha, odbudowany został po pożarze w 1749 r. prawdopodobnie wg projektu K. M. Frantza. Przebudowa zespołu pałacowego nastąpiła w latach 1886-88 przez wrocławskiego architekta K. Schmidta w stylu nawiązującym do habsburskiego baroku. Pałac został częściowo zniszczony w 1945 r. spalony w 1948 popadł w ruinę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.