Na ruiny rzymskiego kompleksu termalnego natrafili archeolodzy podczas badań prowadzonych na środkowym wschodzie Portugalii - w gminie Alter do Chão, w regionie Alentejo. Odkryte zostały pozostałości rzymskich basenów oraz otaczających je chodników wyłożonych mozaiką.
Naukowcy twierdzą, że kompleks ten mógł być nie tylko miejscem kąpieli, ale także ważnym elementem dawnej, niewielkiej osady, znajdującej się na przedmieściach założonego miasta Abelterium, założonego przez Rzymian.
Zdaniem archeologów, w sąsiedztwie ruin basenu, który funkcjonował jako odkryta pływalnia z zimną wodą, mogła istnieć nekropolia. Nieopodal ruin odkryto trzy nagrobki wykonane z marmuru. Jeden z nich skrywał ludzki szkielet.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak poinformował Jorge Antonio, portugalski archeolog kierujący pracami, znaleziony szkielet jest w dobrym stanie i w najbliższych tygodniach zostanie poddany szczegółowym badaniom.
Kolejne takie odkrycie
Dwa lata wcześniej, również w okolicach Abelterium, odkryto 13 grobów z czasów obecności Rzymian w tej części Półwyspu Iberyjskiego.
Zakończone we wrześniu prace wykopaliskowe były wynikiem współpracy międzynarodowego zespołu naukowców, do którego należeli przedstawiciele wydziałów archeologicznych z Portugalii, Hiszpanii oraz Brazylii. Znaleziska z rejonu Alter do Chão wpisują się w długą tradycję badań nad obecnością rzymską na terenie dzisiejszej Portugalii.
Warto wspomnieć, że we wrześniu w centrum miasta Porto na zachodzie Portugalii, natrafiono na ruiny średniowiecznego mostu, pochodzącego z XIII w. W tym przypadku odkrycia dokonano podczas prac przy budowie nowej linii metra, tzw. Różowej Trasy. Archeolodzy ocenili stan średniowiecznej budowli jako "bardzo dobry".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.