Naukowcy wzięli na warsztat sprawę z 1960 i 1962 roku. To właśnie wtedy w dolinie Sado na terenie Portugalii archeolodzy dokonali odkrycia tajemniczych 13 mumii. Po upływie wielu lat kolejne pokolenie ekspertów postanowiło zbadać historię zwłok. Wyniki swoich prac przedstawili na łamach "European Journal of Archeology".
Naukowcy dokładnie przyjrzeli się zdjęciom sprzed ponad 60 lat. Postanowili wykorzystać nowoczesne technologie, aby dowiedzieć się więcej na temat odkrytych zwłok. Badania połączyły archeotanatologię z nowoczesnymi eksperymentami. Za pomocą rozmaitych technik interpretacyjnych uczonym udało się zrekonstruować układ przestrzenny prawie wszystkich szczątków. Ustalono, że ciała zostały zakopane, zanim niektóre słabsze stawy zaczęły się rozkładać.
Uczeni zwrócili uwagę na pozycję pochówku zwłok. Wiele z nich leżało w zgiętych pozycjach ze stopami dociśniętymi do pośladków. Najprawdopodobniej ciała były owijane lub związywane, aby doprowadzić do hiperskurczu. Dzięki temu kości zachowały się w świetnym stanie. Według naukowców doszło do wysuszenia zwłok pod ziemią, tak jak w przypadku mumifikacji.
Naukowcy określili również prawdopodobne lata pochówku zwłok. Według nich mumie mogą być najstarszymi jak dotąd w Europie. Najprawdopodobniej ciała zostały zakopane w ziemi około ośmiu tysięcy lat temu.