Naukowcy zbadali starożytny meteoryt lub achondryt, który został odkryty w 2020 roku na Saharze. Okazało się, że znalezisko to fragment protoplanety, która powstała przed pojawieniem się Ziemi w kosmosie, około 4,6 miliarda lat temu.
Odkrytą skałę wulkaniczną nazwano EC 002. Zespół francuskich i japońskich naukowców ustalił, że w dalekiej przeszłości była to płynna lawa. Przez 100 tysięcy lat ostygła, tworząc ponad 30-kilogramowy kawałek, który trafił na Ziemię. Eksperci podkreślili, że właściwości znaleziska są dotychczas nieznane wśród innych asteroid. Świadczy to o tym, że planeta, z której pochodzi, najprawdopodobniej już nie istnieje.
Skały tego typu pochodzą z wczesnych ciał planetarnych. Powstały z przekształcenia ze stopionych fragmentów. Najnowsze znalezisko zostało nazwane od miejsca lądowania na algierskim morzu wydmowym Erg Chech. Skała dzięki swoim właściwościom wulkanicznym jest bogata w sód, żelazo i magnez.
Najstarsza skała
Zespół naukowców nie krył ekscytacji związanej ze znaleziskiem. Według nich jest to najstarsza skała magnetyczna, jaka została kiedykolwiek odkryta. Meteoryt składa się również w 58% z dwutlenku krzemu. Dzięki temu jest rzadszy niż inne znalezione wcześniej na Ziemi.
Żadna asteroida nie ma takich samych cech widmowych jak EC 002, co wskazuje, że prawie wszystkie te ciała zniknęły, albo dlatego, że utworzyły bloki budulcowe większych ciał lub planet, albo zostały po prostu zniszczone - przyznali naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie "PNAS".