Badania wykazały, że choroba rozprzestrzenia się znacznie szybciej u myszy, u których wykryto zmniejszoną ilość LANDO. Jeden z autorów badania opublikowanego na łamach Science Advances, dr Douglas Green, który jest immunologiem z St Jude Children’s Research Hospital w Memphis stwierdził, że "dokonali tego odkrycia podczas badań nad guzami mózgu".
Jego zdaniem odkrycie może być przełomowe w kontekście chorób neurozapalnych i neurodegeneracyjnych. "Niedobór LANDO w połączeniu z procesem starzenia się może prowadzić do choroby Alzheimera". Mimo że badania były prowadzone na myszach, lekarz nie ukrywa, że podobny mechanizm pojawia się u ludzi.
Brak tego białka odpowiada za rozwój choroby Alzheimera
Wcześniejsze badania wykazały, że LANDO znajduje się w mikrogleju. Komórki kontrolują homeostazę organizmu i biorą udział w odpowiedzi immunologicznej. Białko ma również chronić przed zapaleniem układu nerwowego.
LANDO zapobiega gromadzeniu się toksycznego białka zwanego beta-amyloidem. To właśnie ono, w hipotezie amyloidowej choroby Alzheimera, odgrywa fundamentalną rolę w patogenezie choroby.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.