Na Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego trafiły dwie drewniane kłody, które datowane są na co najmniej 38 mln lat. Zostały one wydobyte w kopalni bursztynu BJ Minerals w miejscowości Leszkowice, w województwie lubelskim. Jak podkreślają naukowcy, te skamieniałości mogą dostarczyć cennych informacji o dawnych ekosystemach.
Dwa ponad 1,5-metrowe fragmenty pni, wydobytych przez polską kopalnię bursztynu BJ Minerals, to niemi świadkowie wydarzeń sprzed co najmniej 38 mln lat, kiedy na tym terenie, obok sosen, rosły magnolie, a niewykluczone, że brzegi morza porastały mangrowce — przekazał Błażej Bojarski z Uniwersytetu Gdańskiego w rozmowie z PAP.
Jak podkreślił naukowiec, nie mamy obecnie odpowiednika opisanego lasu subtropikalnego. Do tej pory informacje na ten temat gromadzone były przez paleobiologów jedynie na podstawie inkluzji w żywicach kopalnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po raz pierwszy mamy do czynienia z tak dużymi fragmentami kopalnego drewna, które może "opowiedzieć" swoją historię, czyli to, w jakim środowisku tego lasu żyło drzewo macierzyste, gdzie i jak umarło, oraz w jaki sposób znalazło się w tych samych warstwach skalnych, co żywica kopalna z Lubelszczyzny - dodał naukowiec.
Potrzeba pilnych badań
Badania nad tymi skamieniałościami są pilne, ponieważ kłody nie są już drewnem w tradycyjnym rozumieniu, lecz formą uwęglenia szczątków roślinnych. Jak zaznaczył Bojarski, z czasem mogą one zacząć się rozpadać na lignit, co utrudni dalsze badania.
Biolodzy z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii UG już po wstępnych oględzinach odkryli ślady żerowania ksylofagów, takich jak korniki. To odkrycie może pomóc w zrozumieniu genezy złóż żywic kopalnych w Polsce.
Znaczenie dla badań paleoklimatycznych
Eocen, z którego pochodzą kłody, to okres istotnych zmian klimatycznych. Analiza tych skamieniałości może dostarczyć nowych danych do badań nad dawnymi zmianami klimatu, co jest kluczowe dla zrozumienia obecnych procesów klimatycznych.
Kłody trafiły na Uniwersytet Gdański dzięki współpracy z laboratorium bursztynu Amber Experts. To odkrycie może mieć znaczenie nie tylko dla paleozoologii, ale także dla badań paleoekologicznych i paleoklimatologicznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.