Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Odkrycie sprzed 38 mln lat. Mierzą ponad 1,5 metra

10

Uniwersytet Gdański wzbogacił się o dwie kłody datowane na 38 mln lat. Wydobyte zostały w kopalni bursztynu w Leszkowicach. Biolodzy nie mają wątpliwości, że będą one cennym źródłem danych.

Odkrycie sprzed 38 mln lat. Mierzą ponad 1,5 metra
Ksylity trafiły do Uniwersytetu Gdańskiego (Wydział Biologii Uniwersytet Gdański)

Na Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego trafiły dwie drewniane kłody, które datowane są na co najmniej 38 mln lat. Zostały one wydobyte w kopalni bursztynu BJ Minerals w miejscowości Leszkowice, w województwie lubelskim. Jak podkreślają naukowcy, te skamieniałości mogą dostarczyć cennych informacji o dawnych ekosystemach.

Dwa ponad 1,5-metrowe fragmenty pni, wydobytych przez polską kopalnię bursztynu BJ Minerals, to niemi świadkowie wydarzeń sprzed co najmniej 38 mln lat, kiedy na tym terenie, obok sosen, rosły magnolie, a niewykluczone, że brzegi morza porastały mangrowce — przekazał Błażej Bojarski z Uniwersytetu Gdańskiego w rozmowie z PAP.

Jak podkreślił naukowiec, nie mamy obecnie odpowiednika opisanego lasu subtropikalnego. Do tej pory informacje na ten temat gromadzone były przez paleobiologów jedynie na podstawie inkluzji w żywicach kopalnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sytuacja jest poważna. "W niektórych miejscach w zasadzie plaży nie ma"
Po raz pierwszy mamy do czynienia z tak dużymi fragmentami kopalnego drewna, które może "opowiedzieć" swoją historię, czyli to, w jakim środowisku tego lasu żyło drzewo macierzyste, gdzie i jak umarło, oraz w jaki sposób znalazło się w tych samych warstwach skalnych, co żywica kopalna z Lubelszczyzny - dodał naukowiec.

Potrzeba pilnych badań

Badania nad tymi skamieniałościami są pilne, ponieważ kłody nie są już drewnem w tradycyjnym rozumieniu, lecz formą uwęglenia szczątków roślinnych. Jak zaznaczył Bojarski, z czasem mogą one zacząć się rozpadać na lignit, co utrudni dalsze badania.

Biolodzy z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii UG już po wstępnych oględzinach odkryli ślady żerowania ksylofagów, takich jak korniki. To odkrycie może pomóc w zrozumieniu genezy złóż żywic kopalnych w Polsce.

Znaczenie dla badań paleoklimatycznych

Eocen, z którego pochodzą kłody, to okres istotnych zmian klimatycznych. Analiza tych skamieniałości może dostarczyć nowych danych do badań nad dawnymi zmianami klimatu, co jest kluczowe dla zrozumienia obecnych procesów klimatycznych.

Kłody trafiły na Uniwersytet Gdański dzięki współpracy z laboratorium bursztynu Amber Experts. To odkrycie może mieć znaczenie nie tylko dla paleozoologii, ale także dla badań paleoekologicznych i paleoklimatologicznych.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wizz Air wznawia loty, MSZ stanowczo je odradza. To duże zagrożenie
Czy pieczywo w sklepie można dotykać? Prawnik nie pozostawia wątpliwości
Piłkarz uległ groźnemu wypadkowi. Po nim wściekle zaatakował internautów
50 Cent zaproponował duet sportowcowi. Ten krępuje się
Mija osiem lat od śmierci Heleny Kmieć. Trwa proces beatyfikacyjny
Masz pelargonie? Zrób to, a wiosną rozkwitną
Znajomi wspominają Polkę, która zginęła w Kolumbii. "Zawsze uważała na sprzęt"
Zwiń folię aluminiową w kulkę i włóż do zmywarki. Już nigdy nie umyjesz naczyń inaczej
Tragiczna śmierć Polki w Kolumbii. Ekspert komentuje
Tragiczny pożar w kopalni Knurów-Szczygłowice. Sprawę bada prokuratura
W środku auta był mężczyzna. Przez 18 godzin nikt nie zareagował
Tragiczny pożar w tureckim hotelu. To tu pojawił się ogień
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić