Gliniana tabliczka została odkryta w Iraku. Wyryto na niej przepis na piwo oraz pierwszy w historii świata "autograf". Drobne symbole "KU" i "SUM" zinterpretowano jak Kushim, czyli podpis skryby, który przepisywał tekst.
Kwadratowa tabliczka ma wymiary 8 na 8 centymetrów i jest w doskonałym stanie. Wyryto na niej składniki, a także szczegółową instrukcję jak warzyć piwo. Wiadomo, że do produkcji trunku używano jęczmienia i kukurydzy.
Cały proces jest opisany za pomocą obrazków. Tablice pochodzą prawdopodobnie ze świątyni bogini Isztar, która stała w Uruk. To starożytne miasto leżało w południowej części dzisiejszego Iraku nad rzeką Eufrat.
Tablice sprzedano przez londyńskie Bloomsbury Auctions. Cena wywoławcza wynosiła 90 tys. funtów, jednak ostatecznie sprzedano ją za 140 tys. funtów (436 tys. złotych), co z dodatkowymi opłatami dało niebagatelną kwotę 175 tys. funtów (850 tys. złotych).
Dostaje się tylko kilka okazji pracy z jakimkolwiek przedmiotem o takim znaczeniu. To kamień milowy w być może najważniejszym ludzkim wynalazku - piśmie - powiedział Timothy Bolton, specjalista z Bloomsbury Auctions.
Tabliczka jest częścią The Schøyen Collection, dużej i prywatnej kolekcji rękopisów. Niektóre z tablic pochodzą sprzed 5300 lat. Kushim jest najwcześniejszym znanym podpisem, chociaż niektóre źródła podają, że nie ma pewności, czy wyryte symbole odnoszą do osoby, czy też do instytucji.
Czytaj także:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.