W Luksorze w Egipcie odkryto liczący 3500 lat "stos śmieci", który jest wypełniony setkami starożytnych artefaktów. Były one składane bogini Hathor, która uważana jest za patronkę nekropolii tebańskiej. Odkrycia dokonała polska grupa archeologiczna. Badania w Deir el-Bahari rozpoczął w 1961 roku prof. Kazimierz Michałowski.
Świątynia została niedawno odkryta jako połączona ze świątynią Hatszepsut, która została wbudowana w klify Deir el-Bahari. Skarbnica artefaktów obejmuje figurki pomalowane na dobrze zachowany niebieski kolor, a także kubki, ozdobne talerze, miski i ceramiczne manierki z wzorami piersi – wszystko to oznaczało odrodzenie z Krainy Umarłych.
Baliśmy się, że praca, którą wykonujemy, może spowodować zawalenie się stropu grobowca, dlatego chcieliśmy by go chronić. Po wejściu do środka okazało się jednak, że miejsce nigdy nie było eksplorowane i oczyszczone, ponieważ leżało na cmentarzu o wysokości około pół metra - mówi dla Arkeonews Dr Patryk Chudzik, kierownik wykopalisk w świątyni Hatszepsut z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Osoba pochowana w grobie nadal pozostaje zagadką, ale Chudzik ma w tej kwestii teorię:
Grób w starożytności wpadł w ręce rabusiów. Jego ekwipunek musiał być cenny, ponieważ był osobą blisko spokrewnioną z faraonem Mentuhotepem II – prawdopodobnie jego syn lub żona - mówi dla Arkeonews.
Zwarty charakter znaleziska wyraźnie dowodzi, że wszystkie te przedmioty zostały złożone w grobowcu w krótkim okresie czasu, a stan ich zachowania – większość z nich przetrwała jedynie we fragmentach – wskazuje, że zostały one przyniesione w to miejsce przez kapłanów świątynnych, którzy regularnie zbierali przyniesione do kaplicy wota i składowali je w innych miejscach Deir el-Bahari tworząc swoiste "wysypiska śmieci". Konieczność usuwania darów przyniesionych przez wiernych wynikała z dużej popularności kultu Hathor, której głównym miejscem kultu na nekropoli tebańskiej było Deir el-Bahari - wyjaśnia cytowany przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.