Około 30 cm stworzenie przypominające legendarne syreny, miało zostać złowione na Oceanie Spokojnym, niedaleko japońskiej wyspy Sikoku, między 1736 a 1741 rokiem. Dokładne losy nie zostały nigdy udokumentowane, a historia mumii była przekazywana ustnie. Od 40 lat szczątki przechowywane są w świątyni w mieście Asakuchi na wyspie Honsiu.
Prawda o syreniej mumii
Mumia ma wykrzywioną twarz, spiczaste zęby, ręce i włosy na głowie. Od pasa w dół przypomina rybę. Miejscowi od lat czcili tajemnicze stworzenie, wierząc, że zapewnia ono nieśmiertelność. Główny kapłan świątyni — Kozen Kuida powiedział japońskiej gazecie "The Asahi Shimbun", że mumię czczono nawet w ostatnich latach, mając nadzieję, że "pomoże to złagodzić pandemię koronawirusa".
W zeszłym roku naukowcy z Kurashiki University of Science and the Arts postanowili sprawdzić, czym naprawdę jest to tajemnicze stworzenie. Zabrali mumię i przeprowadzili szereg badań, w tym tomografię komputerową. Okazało się, że mumia jest fałszywa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczątki, chociaż do złudzenia przypominają prawdziwe stworzenie, zostały spreparowane. Nie posiadają szkieletu. Zostały wykonane w XIX wieku z papieru, tkaniny i bawełny. Naukowcy potwierdzili, że dolna połowa ciała to prawdziwa ryba, ale została przymocowana do tułowia przez osobę, która mumię stworzyła.
Naukowcy odkryli także, że cała szczęka i zęby również pochodzą od ryby. Włosy na głowie są natomiast zwierzęce. Hiroshi Kinoshita, który brał udział w badaniach powiedział, że mumia mogła zostać stworzona ze względów religijnych. W Japonii istnieją legendy o syrenach, które zapewniają nieśmiertelność.
Mówi się, że jeśli zjesz mięso syreny, to nigdy nie umrzesz. W wielu częściach Japonii istnieje legenda, że kobieta przypadkowo zjadła mięso syreny i żyła 800 lat - powiedział.
Naukowcy podejrzewają, że mumia mogła zostać stworzona również jako rodzaj ciekawostki nawiązującej do japońskich legend. W XIX wieku podobne artefakty cieszyły się sporą popularnością. Wysnuto także teorię, że syrena była teatralnym rekwizytem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.