Katakumby Vigna Charaviglio znane były już w latach 20. ubiegłego wieku. To wtedy rozpoczęły się pierwsze prace badawcze w tym miejscu. Wydobyte z katakumb inskrypcje pozwoliły na dokładne ustalenie chronologii cennych znalezisk.
W latach 90-tych ubiegłego wieku w katakumbach tych odkryto fresk przedstawiający uścisk św. Apostołów Piotra i Pawła. Przed tym freskiem znajduje się grobowiec wykuty w tufie i zwieńczony łukiem, który w całości był pokryty freskami przedstawiającymi sceny z Nowego Testamentu, takimi jak cud w Kanie, rozmnożenie chleba czy wskrzeszenie Łazarza - jak podaje " VATICAN NEWS"
Jedno ze znalezisk przedstawia czerwone chmury, co wskazuje na scenę teofaniczną. Szczegółowe badania tego fresku udowodniły, że jest na nim widoczny obraz, inspirowany wniebowstąpieniem Chrystusa.
Badania ortofotograficzne i dokładniejsze badania autopsyjne pozwoliły rozpoznać w nim scenę inspirowaną wniebowstąpieniem Chrystusa. Przedstawia ona postać z profilu, ubraną w tunikę i trzepoczące na wietrze palium. Prawą stopę ma postawioną na ziemi, a lewą opiera na niewielkim kamieniu, zgina kolano i wyciąga prawą rękę do góry w kierunku chmury, z której wystaje ręka Boga. Po bokach tej figury znajdują się dwie zdziwione postacie z szeroko otwartymi rękoma, które można utożsamić z apostołami - opisuje portal.
To sensacyjne odkrycie zaprezentował prof. Fabrizio Bisconti. Powiedział on, że żywotność takiego fresku jest dla niego zdumiewająca.
Podobny przykład to malowidła Giotta. Znajdują się one w kaplicy w Padwie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.