Kamień ma wymiary ok. 2 na 1,5 m. Eksperci donoszą, że pochodzi z wczesnej epoki brązu.
Po raz pierwszy natrafiono na niego w 1900 roku podczas wykopalisk na prehistorycznym cmentarzysku w Finistere w zachodniej Bretanii. Ponownie odkryto go natomiast dopiero w 2014 roku w piwnicy zamku w Bretanii we Francji.
Archeolodzy twierdzą, że jest to mapa fragmentu zachodniej Bretanii. Jeżeli się nie mylą, to jest to najstarsza trójwymiarowa mapa w Europie przedstawiająca zidentyfikowany teren.
Francja. Niezwykłe zjawisko. Eksperci dzielą się spostrzeżeniami
W artykule opublikowanym w Biuletynie Francuskiego Towarzystwa Prehistorycznego możemy przeczytać, że obecność powtarzających się motywów połączonych liniami wskazuje na to, że mapa przedstawia obszar Finistere.
Ciekawe wnioski płyną z badań geolokalizacyjnych. Potwierdziły one, że mapa ma 80-procentową dokładność w porównaniu do aktualnego obszaru wokół blisko 30-kilometrowego fragmentu rzeki.
Na całym świecie jest kilka takich map wykutych w kamieniu. Generalnie są to tylko interpretacje. To pierwszy raz, kiedy mapa przedstawia obszar w określonej skali - przyznał w rozmowie z BBC dr Clément Nicolas z Bournemouth University, jeden z autorów badania.