Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

200 lat temu siało panikę. Odkrycie na budowie we Wrocławiu

32

Niezwykłe znalezisko we Wrocławiu. Robotnicy podczas budowy linii tramwajowej na Popowice odkryli kulę armatnią, która pochodzi najprawdopodobniej z czasów wojen napoleońskich.

200 lat temu siało panikę. Odkrycie na budowie we Wrocławiu
Robotnicy podczas budowy linii tramwajowej na Popowice odkryli kulę armatnią, która pochodzi najprawdopodobniej z czasów wojen napoleońskich. (Facebook)

Na ulicy Dmowskiego w pobliżu skrzyżowania z ul. Jagiełły we Wrocławiu znajdowały się niegdyś koszary artylerii, więc archeolodzy przyzwyczaili się, że podczas prac ziemnych, co jakiś czas znajdywane są tam różne historyczne obiekty. Zazwyczaj jednak są one dużo mniejsze. Ostatnio odkryta kula armatnia ma 28 cm, wykonana jest z żeliwa i waży ok. 40 kg.

Kula armatnia zgodnie z procedurą trafiła w ręce archeologa, który następnie przekazuje ją do zbiorów muzeum. Zdaniem dr inż. arch. Piotr Kmiecik, historyka architektury, kula mogła służyć do tzw. ostrzału terrorystycznego mającego na celu zastraszenie ludności.

To bomba bardzo dużego kalibru. Używano ich do tzw. ostrzału terrorystycznego mającego na celu zastraszenie ludności. Tak było podczas oblężenia Wrocławia. Dobrzy artyleryści mogli osiągnąć niezłe rezultaty, ale o dokładnym celowaniu nie było wtedy mowy. Takie bomby nadawały się doskonale do ostrzeliwania umocnień i wywołania strachu wśród mieszkańców - podkreśla dr Piotr Kmiecik, cyt przez portal wroclaw.pl.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji sugeruje, że kula pochodzi z czasów wojen napoleońskich.

Wiele wskazuje na to, że jest to kula armatnia z czasów wojen napoleońskich w 1807 r. To kula żeliwna, ważąca od 75 do 100 funtów (35-45 kg). Kula była zakopana dość płytko. Przy znaleziskach związanych z drugą wojną światową bomby najczęściej znajdują się na głębokości 5-7 m. Zwłaszcza te największe o wadze do 500 kg. Mają olbrzymią siłę rażenia - mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji, cyt przez portal wroclaw.pl.

Od grudnia 1806 r. do stycznia 1807 r. brat Napoleona Bonaparte, Hieronim razem ze swoim wojskiem oblegał Wrocław i jego okolice. Miasto poddało się ostatecznie i 7 stycznia 1807 r. Hieronim wkroczył do Wrocławia, po czym podjął decyzję o zniszczeniu murów obronnych miasta i zakonu jezuitów.

Kula armatnia przez najbliższe tygodnie zostanie zakonserwowana oraz szczegółowo zbadana. Następnie trafi do muzeum, prawdopodobnie do Arsenału Miejskiego, gdzie można oglądać inne, mniejszych rozmiarów żeliwne kule.

Zobacz także: Seryjny morderca z Meksyku. Makabryczne odkrycie pod domem lokalnego rzeźnika
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Powtórka wyborów wójta w Korycinie. Decydujący jeden głos
Wzrost liczby przyjęć do policji w 2024 roku. To koniec problemu wakatów?
W Polsce ta ryba trafia na talerze. Inne kraje zakazują sprzedaży
Sojusz PiS z Konfederacją? Zaskakujące wyniki badań
Max Verstappen mistrzem świata Formuły 1. Dokonał tego po raz czwarty
Tak będzie wyglądać McDonald's w 2050 roku? Koreanka pokazała nagranie
Lepiej tego nie rób. Mandat i punkty karne murowane
Niecodzienne sceny w brazylijskim zoo. Wskoczył do stawu z hipopotamami
Europejski kraj ostrzega przed komarami. Przenoszą choroby tropikalne
Julia Szeremeta wraca na ring. Zawalczy o mistrzostwo
Trump wybrał kolejną współpracowniczkę. Ma zostać sekretarzem rolnictwa
Mija 130 lat od przełomowego wynalazku Kazimierza Prószyńskiego
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić