Odkryli nowego dinozaura. Syberyjski tytan był gigantyczny
Naukowcy natknęli się na szczątki prehistorycznych stworzeń. Po dokładnych analizach okazało się, że to wyjątkowe okazy na światową skalę. Długość ciała dinozaurów dochodziła do 20 metrów. Mogły ważyć nawet 50 ton. Wiek znalezionych kości szacuje się na ponad 100 milionów lat. To najstarszy przedstawiciel ogromnych dinozaurów, którego znaleziono w Azji. Należy do rodziny zauropodów, czyli roślinożerców z długimi szyjami i ogonami. Jego najbardziej znanym kuzynem jest brachiozaur.
Tytan był ukryty w skale
Szczątki olbrzymiego zwierzęcia znaleziono w miejscowości Szestakowo w zachodniej części Syberii. To miejsce, gdzie paleontolodzy często poszukują kości dinozaurów lub mamutów – czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu w Tomsku. Nazywane jest nawet cmentarzyskiem dinozaurów. Fragmenty Sibirotitana znajdowały się w piaskowcu.
Dinozaur jest wyjątkowy
Syberyjskiego tytana porównywano z gadami, których kości znaleziono w Europie. Okazało się, że posiada szczególne cechy anatomiczne, które wyróżniają go na tle innych zauropodów. Jego cechą szczególną jest m.in. obecność pięciu kręgów krzyżowych.
Przez 10 lat badali kości
Szczątki prehistorycznego zwierzęcia odkryto już w 2008 roku. Prace laboratoryjne trwały jednak kilka lat. Dopiero teraz zostały szczegółowo opisane, a rodzaj nazwany Sibirotitan. Na razie znalezione szczątki są jedynym typem tego gada, nazwano go Sibirotitan asctrosacralis.
Rosjanie połączyli siły
Zwierzę odkryli paleontolodzy z Uniwersytetu w Tomsku. Wspomagali ich koledzy z uczelni w Sankt Petersburgu oraz pracownicy Instytutu Zoologii z Rosyjskiej Akademii nauk.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.