Na zachodnim wybrzeżu Portugalii, w gminie Torres Vedras, paleontolog-amator natrafił na skamieniałości dinozaura sprzed 150 mln lat. Odkrycie to, jak podaje Polska Agencja Prasowa, reprezentuje nowy gatunek z grupy iguanodonów, czyli dinozaurów ptasiomiednicznych.
Filippo Maria Rotatori, kierujący zespołem badaczy, podkreślił, że odkrycie było "dużą niespodzianką" i pozwala na lepsze zrozumienie różnorodności fauny dinozaurów w późnej jurze. Skamieniałość, znaleziona w pobliżu nadatlantyckiego wybrzeża, jest jednym z wielu znalezisk w tym rejonie w ciągu ostatnich 40 lat.
Wierzyliśmy, że różnorodność tej grupy dinozaurów została już dobrze udokumentowana w górnej jurze Portugalii, a to odkrycie pokazuje, że wciąż jest wiele do nauczenia się i że ekscytujące odkrycia mogą pojawić się w najbliższej przyszłości. Niestety, ze względu na ograniczoną ilość odzyskanego materiału, nie możemy jeszcze przypisać formalnej nazwy naukowej temu gatunkowi — powiedział Rotatori, cytowany przez "The Portugal News".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Współpraca międzynarodowa
Naukowcy szacują, że dinozaur żył około 150 mln lat temu i był dużym roślinożercą. Choć nie można jeszcze przypisać mu nazwy naukowej z powodu ograniczonej ilości materiału, wiadomo, że był większy od znanych iguanodonów, takich jak Draconyx czy Eousdryosaurus.
Kiedy oszacowaliśmy jego rozmiar i masę ciała, stwierdziliśmy, że ten nowy dinozaur był znacznie ciężej zbudowany niż inne gatunki iguanodontów, takie jak Draconyx lub Eousdryosaurus, z którymi najprawdopodobniej dzielił ekosystem - powiedział Fernando Escaso, profesor w UNED i współautor badania.
Znaleziono również fragmenty kości udowej mniejszego osobnika z tego samego gatunku. W badaniach uczestniczyli paleontolodzy z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie oraz z hiszpańskich uniwersytetów w Madrycie i Saragossie. Prace wykopaliskowe trwały kilkanaście miesięcy, a naukowcy spodziewają się kolejnych odkryć w tym regionie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.