Jak informuje "National Geographic", arachnolodzy z Uniwersytetu Masaryka i Kubańskiego Towarzystwa Zoologicznego, David Oritz i Elier Fonseca, odkryli nowy gatunek pająka, który do tej pory nie był znany w świecie nauki.
Wyniki swoich badań przedstawili w czasopiśmie "Journal of Natural History" w pracy pod tytułem "Włochaty gigant wśród karłów".
Odkrycia dokonano na Wielkich Antylach, a konkretnie w Parku Narodowym Viñales na Kubie. Odnaleziono cztery osobniki tego gatunku, znajdujące się w odległości około 20 km od siebie, co wskazuje na rzadkie rozmieszczenie i potencjalnie niewielką populację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy odkryli fascynującego pająka
Nowy ptasznik, nazwany Trichopelma grande, ma cechy ptaszników nadrzewnych, dość licznych i częstych w rejonie Karaibów i Ameryki Łacińskiej, jednak żyje i poluje na ziemi, w ściółce. To tam tworzy swoje pułapki.
Nowy gatunek pająka ma długie włosy na odnóżach, przypominają one wręcz małe miotły, poprzeczne pasy na brzuchu oraz kasztanowe owłosienie grzbietu. Samce mogą pochwalić się długością ciała dochodzącą do 24,4 cm, a ich karapaks, czyli grzbietowa część egzoszkieletu osiąga 11 cm.
T. grande wyróżnia również rozmiar głowy. Znacznie przewyższa ona głowy innych znanych gatunków należących do rodzaju Trichopelma. Jak napisano w oświadczeniu prasowym, nadaje to pająkowi wygląd, który "uderza obserwatora jako przerażający – albo uroczy".
Badacz pająków David Ortiz stwierdził, że wszystko w tym pająku jest fascynujące. "Duży, kudłaty i przedziwny. Ma cechy pozwalające mu na chodzenie po drzewach, ale na Kubie nie ma nadrzewnych ptaszników" - powiedział w rozmowie z "Miami Herald".