Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Odkryto sekret jadu os. Inaczej działa na bezkręgowce, inaczej na ssaki

5

Naukowcy odkryli, że jad amerykańskich os, zwanych „zabójcami krów”, ewoluował, by różnie oddziaływać na bezkręgowce i ssaki, wywołując jedne z najsilniejszych dolegliwości bólowych po użądleniu.

Odkryto sekret jadu os. Inaczej działa na bezkręgowce, inaczej na ssaki
Niezwykłe odkrycie naukowców. Tak ewoluował jad osy (Gettty Images, Robert K Baggs)

Jad amerykańskich os, znanych jako „zabójcy krów”, został zbadany przez naukowców, którzy odkryli, że jego działanie różni się w zależności od tego, czy ofiarą są bezkręgowce, czy ssaki. Ból wywołany przez te owady jest jednym z najsilniejszych w skali bólu po użądleniu.

Osy z rodziny żronkowatych, nazywane mrówkami aksamitnymi, mają bezskrzydłe samice przypominające duże, pokryte włoskami mrówki. Mimo że ich nazwa sugeruje delikatność, ich jad jest niezwykle bolesny. W skali stworzonej przez entomologa Justina O. Schmidta, ból po użądleniu przez te owady jest porównywalny do bólu po starciu z osą czarną lub mrówką paraponerą.

Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, naukowcy odkryli, że składniki jadu tych owadów działają różnie na bezkręgowce i ssaki. Badania opublikowane 6 stycznia w "Current Biology" pokazują, że żronkowate, do których należy ok. 8 tys. gatunków, mają różnorodne mechanizmy obronne. W Polsce występują cztery gatunki, a w południowo-zachodnich USA aż 400.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kierowca zdawał egzamin na prawo jazdy. Niebywałe, co zrobił na przejeździe

W 2021 r. badacze odkryli, że wij skolopendra zmienia skład swojego jadu w zależności od tego, czy atakuje drapieżnika, czy ofiarę. Ostatnie badania nad osami rzuciły nowe światło na skład ich trucizn. Lydia Borjon z Uniwersytetu Indiany podkreśla, że rzadko zdarza się, by jeden organizm mógł odstraszać tak różnorodne grupy zwierząt.

Badacze pobrali jad os Dasymutilla occidentalis, występujących w Indianie i Kentucky, i stworzyli syntetyczne wersje 24 peptydów. Testy na muszkach owocowych, myszach i modliszkach wykazały, że peptyd Do6a działał na owady, ale nie na myszy.

Nowe odkrycia w badaniach nad jadem

Prof. Dan Tracey z Uniwersytetu Indiany wyjaśnia, że jad mrówek aksamitnych działa różnymi mechanizmami na kręgowce i bezkręgowce. Ewolucja jadu pozwoliła na zawarcie składników działających na neurony bólowe owadów oraz substancji oddziałujących na ssaki.

Eksperymenty wykazały, że syntetyczny jad z peptydami Do10a i Do13a wywoływał reakcję bólową u myszy. Naukowcy zaobserwowali, że modliszki, próbując schwytać osy, były żądlone w samoobronie, co pozwalało osom na ucieczkę.

Lydia Borjon zauważa, że jad os wywołuje ból u ssaków za pomocą uogólnionego mechanizmu, podczas gdy wpływ na owady jest bardziej specyficzny. Odkrycie to może przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia bólu u ludzi.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 08.01.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Wojciech Szczęsny pomógł FC Barcelonie w awansie. Internauci śmieją się z jego rywala
"Nawet niemowlęta". W Afryce trwa rzeź. USA reagują
Piękna partnerka tenisisty wyjawiła sekret. "Każdej nocy mam ochotę płakać"
Czarnek płaci na WOŚP? Poseł PiS zaskoczył odpowiedzią
Polski paszport lepszy niż USA. Jest w światowej czołówce
Fani będą smutni. Neymar właśnie ogłosił nowinę
Obrazki z Los Angeles. Tyle zostało z rezydencji po pożarze
Policja zaproponowała ochronę Owsiakowi. Oto co zrobił
Tragiczne odkrycie w Rafah. "Najszczersze kondolencje"
Postanowili wejść na Śnieżkę. Tego nie przewidzieli
Oto co zrobił pasażer. Ryanair żąda teraz od niego pieniędzy. Duża suma
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić