Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Odkryto tajemnice "wrót piekieł". Mamy się czego obawiać

268

Na Syberii przybywa olbrzymich kraterów, które wśród mieszkańców tego regionu doczekali się niechlubnej nazwy "wrota piekieł". Długi czas nie było wiadomo, co odpowiada za ich powstawanie. Teraz naukowcy wreszcie poznali odpowiedź na to pytanie. Ich ustalenia nie są optymistyczne.

Odkryto tajemnice "wrót piekieł". Mamy się czego obawiać
Kratery na Syberii nazywane są "wrotami piekieł" (Twitter)

Na obszarze Syberii za kołem polarnym rośnie liczba potężnych kraterów. Miejscowi nazywają je "wrotami piekieł" lub "drzwiami do podziemia", choć eksperci mają dla nich bardziej profesjonalną i mniej przerażającą nazwę - kratery termokrasowe.

Pierwszy z takich kraterów został zaobserwowany w 2012 roku, potem pojawiały się kolejne. Mechanizm ich powstawania stanowił przez długi czas zagadkę, tym większą, że kratery termokrasowe zdawały się pojawiać w zupełnie przypadkowych miejscach Syberii.

Teorii na temat powstawania kraterów było wiele, jednak dopiero zbadanie krateru powstałego w arktycznej glebie na Półwyspie Jamalskim pozwoliło rozwiązać ich zagadkę. Ekspedycja naukowa udała się na miejsce i przeprowadziła pomiary, które wykazały, że krater miał ponad 30 metrów głębokości. Jak podaje portal TVN Meteo, jego eksploracja możliwa była dzięki dronowi. Zrobione przez maszynę zdjęcia umożliwiły stworzenie trójwymiarowego modelu krateru.

Naukowcy potwierdzili, że za powstanie kraterów odpowiada globalne ocieplenie. Wzrost średnich temperatur na Syberii prowadzi do rozmarzania wiecznej zmarzliny. Pod powierzchnią gleby tworzą się wówczas jamy, w których wnętrzu gromadzi się metan. Jego zwiększająca się ilość prowadzi najpierw do pęcznienia ziemi, potem jej wybrzuszenia. Guz rośnie, aż osiągnie punkt krytyczny i pęknie. Wówczas metan wchodzi w reakcje z tlenem i dochodzi do wybuchu. Jego efektem jest krater.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Hit wśród zimowych atrakcji w Europie. Odwiedziliśmy śnieżny labirynt w Zakopanem

Przy okazji odkrywania kraterów mieszkańcy pobliskich terenów donosili o wybuchu, kuli ognia i kłębach czarnego dymu. Potem odkrywali kratery, a także rozrzucone w znacznych odległościach lód i grudki ziemi.

Uwalniający się metan to poważne zagrożenie. "To tykająca bomba z opóźnionym zapłonem"

Uwalnianie się metanu z wiecznej zmarzliny do atmosfery jest bardzo niebezpieczne. Nie od dziś wiadomo, że obecność tego gazu w atmosferze sprzyja globalnemu ociepleniu dwadzieścia razy silniej niż dwutlenek węgla.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Tymczasem teraz obserwujemy, że jego stężenie jest aż 150 procent wyższe, niż miało to miejsce przed rewolucją przemysłową. Naukowcy nie mają wątpliwości, że pokłady metanu i dwutlenku węgla tkwiące w wiecznej zmarzlinie to "bomba z opóźnionym zapłonem".

Powstrzymanie tego procesu będzie trudne. Rozmarzanie wiecznej zmarzliny będzie uwalniało do atmosfery coraz więcej gazów cieplarnianych, a to będzie przyspieszało postępujące ocieplenie klimatu.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Starcie gigantów. Świątek kontra Raducanu w Australian Open
Archeolodzy wprost zaniemówili. Niesamowite odkrycie w Pompejach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić