Podczas badań nad wnętrzem Ziemi naukowcy napotykają wiele ograniczeń. Bezpośredni dostęp do warstw między litosferą a jądrem jest niemożliwy – wiercenia nie sięgają tak głęboko, a temperatury i ciśnienia w płaszczu Ziemi są zbyt ekstremalne.
Dlatego, jak podaje spidersweb.pl, badacze wykorzystują fale sejsmiczne, rejestrowane podczas trzęsień ziemi, które pozwalają uzyskać informacje o strukturze planety.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prędkość fal i ich sposób rozchodzenia się w różnych warstwach stanowią klucz do odczytywania geologicznych zagadek, podobnie jak ultradźwięki w diagnostyce medycznej.
Nowa jakość modelowania wnętrza Ziemi
Zespół z ETH Zurych, idąc krok dalej niż wcześniejsze badania, wykorzystał superkomputer Piz Daint z CSCS w Lugano, by stworzyć model Ziemi o niespotykanej dotąd rozdzielczości. Dane sejsmiczne zebrane z różnych stron świata posłużyły do wypracowania obrazu, który ujawnił tajemnicze struktury znajdujące się w głębi planety.
Tajemnicze płaszcze pod Pacyfikiem
Najbardziej intrygujące odkrycie pochodzi z głębin zachodniego Pacyfiku. Zespół naukowców zidentyfikował tam struktury o niezwykle wysokiej gęstości, zupełnie inne od otaczającego je materiału.
Co zaskakujące, te fragmenty dawno zatopionych płyt tektonicznych znajdują się daleko od obecnych granic płyt – miejsc, gdzie zwykle zachodzą procesy subdukcji, polegające na zanurzaniu się jednej płyty pod drugą.
Skąd te anomalia? Jak podaje spidersweb.pl, eksperci przypuszczają, że mogą to być resztki dawnych płyt tektonicznych, które zanurzyły się w głąb Ziemi miliony lat temu. Te zatopione fragmenty mogą pochodzić z okresów, w których granice płyt znajdowały się w zupełnie innych miejscach.
Historia Ziemi zaklęta w głębokich warstwach
Jak podaje spidersweb.pl, znalezisko stawia przed geofizykami nowe pytania. Struktury mogą być świadectwem procesów zachodzących na przestrzeni miliardów lat.
Uważamy, że anomalie w dolnym płaszczu mają różne pochodzenie. Może to być albo bardzo stary materiał bogaty w krzemiany, który istniał od czasu powstania płaszcza Ziemi cztery miliardy lat temu i przetrwał pomimo ruchów konwekcyjnych w płaszczu. Mogą też istnieć strefy, w których skały bogate w żelazo gromadzą się przez miliardy lat w wyniku ruchów płaszcza - wyjaśniają badacze.
Możliwy wpływ na aktywność geologiczną
Nowe odkrycia mogą mieć znaczenie nie tylko dla nauki o wnętrzu planety, ale także dla zrozumienia współczesnych zjawisk geologicznych. Zatopione fragmenty płyt mogą wpływać na ruch innych płyt tektonicznych, dynamikę płaszcza czy nawet aktywność wulkaniczną. Sugeruje to, że nasza wiedza o Ziemi wciąż jest bardzo niepełna.
Przeczytaj też: Kasjerka odmówi przyjęcia tych pieniędzy. Nowe przepisy w 2025