Wspólnota Niepodległych Państw to organizacja międzynarodowa, która zrzesza kraje wchodzące niegdyś w skład Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Nie wszystkie państwa byłego ZSRR są członkami WNP.
Kraje bałtyckie, czyli Estonia, Łotwa i Litwa nigdy nie chciały dołączyć do Wspólnoty. W 2008 roku opuściła ją Gruzja po inwazji Rosjan. Ukraina odeszła de facto w 2018 roku. Część porozumień handlowych czy gospodarczych nadal jednak obowiązywała lub wciąż obowiązuje.
Jednym z państw należących nadal do WNP jest Mołdawia. To może się jednak już wkrótce zmienić. Politycy zapowiadają, że będą chcieli wyrwać się z organizacji, której przewodzi Kreml.
Zobacz również: Chrześnica Putina na nagiej imprezie. Zdjęcia krążą w sieci
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mołdawia wyjdzie z WNP? Putin się wścieknie
Rosja nadal chce mieć wpływy w byłych republikach Związku Radzieckiego, więc deklaracje Mołdawii z pewnością nie spodobają się Moskwie. Faktem jest jednak, że to małe europejskie państwo położone w dorzeczach Prutu i Dniestru nie chce był rosyjską przystawką.
Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych napisał na X, że Mołdawia zamierza do końca 2024 roku wycofać się z niemal wszystkich porozumień w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw.
Informację przekazała Doina Gherman, posłanka Partii Akcji i Solidarności oraz szefowa Sejmowej Komisji Polityki Zagranicznej podczas telewizyjnego wywiadu.
Jesteśmy już prawie na końcowym etapie. Postawiliśmy sobie za cel, aby wszystko zakończyć do końca 2024 roku. Nie oznacza to, że nie będzie drobnych opóźnień, ale w przeważającej części prawie wszystkie oceny poszczególnych ministerstw pokazują, że jesteśmy na końcowym etapie. Teraz technicznie rozwiązujemy umowy podpisane w ramach WNP - powiedziała posłanka z Mołdawii.
Przypomnijmy, że Rosja nie raz groziła Mołdawii. W nieuznawanym przez większość państw Naddniestrzu, czyli separatystycznej części Mołdawii, wciąż stacjonują rosyjskie jednostki.
Geopolityczny "geniusz" Putina doprowadził już do włączenia w struktury NATO Finlandii i wkrótce także Szwecji oraz zerwania łańcuchów dostaw z Rosji do krajów Europy Zachodniej. Teraz Mołdawia ucieka ze Wspólnoty. Co to będzie dalej?