Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ofensywa dżihadystów w Syrii. Zdobyli już 40 miejscowości

Dżihadyści na północy Syrii zdobyli ponad 40 miejscowości, co jest efektem osłabienia Iranu - informuje CNN. Atak zaskoczył syryjskie siły, które od 2016 r. kontrolują Aleppo.

Ofensywa dżihadystów w Syrii. Zdobyli już 40 miejscowości
Sytuacja w Syrii nadal trudna. (PAP, BILAL AL MAHMOUD)

W ostatnich dniach dżihadyści przeprowadzili ofensywę na północnym zachodzie Syrii, zdobywając ponad 40 miejscowości, w tym bazę wojskową armii syryjskiej. Jak podaje CNN, na który powołuje się Polska Agencja Prasowa, jest to skutek osłabienia Iranu, który odgrywał kluczową rolę w regionie.

W czwartek bojownicy zbliżyli się do Aleppo, drugiego co do wielkości miasta w Syrii,. Miejscowość od 2016 r. pozostaje pod kontrolą wojsk Baszara al-Asada. Koalicji bojówek przewodzi Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), organizacja wywodząca się z Al-Kaidy, która obecnie działa jako niezależna formacja.

Przez lata dżihadyści nie stanowili znaczącej siły militarnej w Syrii, kontrolując jedynie miasto Idlib. Jednak rozpoczęta ofensywa, według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR), przyniosła śmierć ponad 240 osobom po obu stronach konfliktu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja zaatakuje NATO? Ekspert: zielone ludziki Polsce raczej nie grożą

Zawieszenie broni naruszone

Od 2020 r. na północy Syrii obowiązywało zawieszenie broni, wynegocjowane przez Turcję, Iran i Rosję. Nagły atak dżihadystów zakłócił ten układ, wprowadzając chaos w regionie. Nanar Hawach, analityk z International Crisis Group, wskazuje, że ofensywa jest wynikiem osłabienia Hezbollahu, który musiał wycofać swoje siły do Libanu z powodu konfliktu z Izraelem.

Według CNN atak fundamentalistów był odpowiedzią na ostrzał Idlibu przez armię al-Asada, w wyniku którego zginęło ponad 30 cywilów. Dżihadyści znajdują się już 2 km od Aleppo, a ich działania doprowadziły do zajęcia 50 miejscowości.

Wojna domowa w Syrii

Wojna domowa w Syrii trwa od marca w 2011 roku. Przyczyną konfliktu był sprzeciw społeczeństwa wobec autorytarnej władzy oraz rosnącym nierównościom społecznym. Pokojowe protesty wobec Baszara al-Asada szybko przekształciły się w walkę między siłami rządowymi a sprzeciwiającymi się im rebeliantami.

Do tej pory pochłonęła już ponad 1,5 mln ofiar. Reżim w Damaszku, dzięki wsparciu Rosji i Iranu, odzyskał kontrolę nad większością kraju. Jednak sytuacja humanitarna pozostaje dramatyczna - 50 proc. osób żyjących w skrajnym ubóstwie mieszka w trzech prowincjach na północnym zachodzie: Aleppo, Hama i Dajr az-Zaur. "Od 2011 r. 7,2 mln Syryjczyków stało się uchodźcami wewnętrznymi, a 6 mln uciekło za granicę" - przypomina "Le Monde".

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Takiej akcji jeszcze nie było. Betonowe schody nagle zaczęły parzyć
Wybory do Althingu. Polacy wśród kandydatów
Pokochały Białkę. Władze Radzynia Podlaskiego są wściekłe
Focaccia starsza niż piramidy? Sensacyjne odkrycie na Bliskim Wschodzie
Mógł należeć do Wikingów. Niezwykłe znalezisko można już oglądać
"Zdrada dyplomatyczna". Prokuratura bada zarzuty wobec Macierewicza
Tiktoker "Crawly" zatrzymany przez służby. Zostanie deportowany
Pijany wchodził do sklepów po alkohol. Przerażające ustalenia tajemniczego klienta
Wpadł do wykopu i nabił się na zbrojenie. Dramatyczny wypadek w Tarnowie
Odszedł Czesław Kur. Dwukrotny medalista mistrzostw Europy
Zaatakował Igę Świątek. Krótki komentarz skandalisty
Tego się nie zapomina? Ronaldinho ma 44 lata i robi takie rzeczy
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić