Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ofensywa dżihadystów w Syrii. Zdobyli już 40 miejscowości

Dżihadyści na północy Syrii zdobyli ponad 40 miejscowości, co jest efektem osłabienia Iranu - informuje CNN. Atak zaskoczył syryjskie siły, które od 2016 r. kontrolują Aleppo.

Ofensywa dżihadystów w Syrii. Zdobyli już 40 miejscowości
Sytuacja w Syrii nadal trudna. (PAP, BILAL AL MAHMOUD)

W ostatnich dniach dżihadyści przeprowadzili ofensywę na północnym zachodzie Syrii, zdobywając ponad 40 miejscowości, w tym bazę wojskową armii syryjskiej. Jak podaje CNN, na który powołuje się Polska Agencja Prasowa, jest to skutek osłabienia Iranu, który odgrywał kluczową rolę w regionie.

W czwartek bojownicy zbliżyli się do Aleppo, drugiego co do wielkości miasta w Syrii,. Miejscowość od 2016 r. pozostaje pod kontrolą wojsk Baszara al-Asada. Koalicji bojówek przewodzi Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), organizacja wywodząca się z Al-Kaidy, która obecnie działa jako niezależna formacja.

Przez lata dżihadyści nie stanowili znaczącej siły militarnej w Syrii, kontrolując jedynie miasto Idlib. Jednak rozpoczęta ofensywa, według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR), przyniosła śmierć ponad 240 osobom po obu stronach konfliktu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja zaatakuje NATO? Ekspert: zielone ludziki Polsce raczej nie grożą

Zawieszenie broni naruszone

Od 2020 r. na północy Syrii obowiązywało zawieszenie broni, wynegocjowane przez Turcję, Iran i Rosję. Nagły atak dżihadystów zakłócił ten układ, wprowadzając chaos w regionie. Nanar Hawach, analityk z International Crisis Group, wskazuje, że ofensywa jest wynikiem osłabienia Hezbollahu, który musiał wycofać swoje siły do Libanu z powodu konfliktu z Izraelem.

Według CNN atak fundamentalistów był odpowiedzią na ostrzał Idlibu przez armię al-Asada, w wyniku którego zginęło ponad 30 cywilów. Dżihadyści znajdują się już 2 km od Aleppo, a ich działania doprowadziły do zajęcia 50 miejscowości.

Wojna domowa w Syrii

Wojna domowa w Syrii trwa od marca w 2011 roku. Przyczyną konfliktu był sprzeciw społeczeństwa wobec autorytarnej władzy oraz rosnącym nierównościom społecznym. Pokojowe protesty wobec Baszara al-Asada szybko przekształciły się w walkę między siłami rządowymi a sprzeciwiającymi się im rebeliantami.

Do tej pory pochłonęła już ponad 1,5 mln ofiar. Reżim w Damaszku, dzięki wsparciu Rosji i Iranu, odzyskał kontrolę nad większością kraju. Jednak sytuacja humanitarna pozostaje dramatyczna - 50 proc. osób żyjących w skrajnym ubóstwie mieszka w trzech prowincjach na północnym zachodzie: Aleppo, Hama i Dajr az-Zaur. "Od 2011 r. 7,2 mln Syryjczyków stało się uchodźcami wewnętrznymi, a 6 mln uciekło za granicę" - przypomina "Le Monde".

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Starcie gigantów. Świątek kontra Raducanu w Australian Open
Archeolodzy wprost zaniemówili. Niesamowite odkrycie w Pompejach
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić