Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Już w niedzielę 15 października Polacy wybiorą swoich przedstawicieli w Sejmie oraz Senacie. W piątek o godz. 23:59 rozpocznie się zaś cisza wyborcza, która jest momentem zakończenia ciągnącej się miesiącami kampanii wyborczej. Od tej pory głos mają jedynie obywatele - przy urnach wyborczych.
W komisjach wyborczych trwają już gorączkowe przygotowania do przyjęcia Polaków chcących zadecydować o przyszłości kraju. Państwowa Komisja Wyborcza wykorzystując ostatnie godziny przed ciszą wyborczą postanowiła podsumować dane, które są w jej posiadaniu. Niektóre liczby prezentują się dość ciekawie i zdecydowanie są warte odnotowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Łącznie uprawnionych do głosowania jest 29 910 533 osób, jak podaje cytowany przez radio RMF FM przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Z tej grupy ok. 13 tys. wyborców głosuje korespondencyjnie, a 43 314 osób wykorzysta do głosowania pełnomocnika.
Imponująca jest liczba obwodów głosowania, która wynosi 31 497 miejsc, z czego 29 292 to obwody stałe. Zaplanowano również 417 obwodów za granicą, lecz z uwagi na sytuację w Izraelu ostatecznie liczba ta zmalała do 416.
Jak zaś wygląda sytuacja dotycząca kandydatów? Pod kątem płci jest naprawdę blisko do równego podziału - 56 proc. kandydatów to mężczyźni, a 44 proc. to kobiety. Najmłodszy kandydat do Sejmu ma zaledwie 21 lat, zaś najstarsza kandydująca - aż 92 lata. Średnia wynosi za to 46 lat. Równolegle w przypadku Senatu najmłodszy kandydat ma 30 lat, najstarszy 84 lata, zaś średnia to lekko ponad 54 lata.
Największy pod kątem liczby mandatów jest okręg nr 33, obejmujący całe woj. świętokrzyskie - do zdobycia jest tam 16 miejsc, o których powalczy 272 kandydatów. Najmniejszy jest zaś okręg nr 28, którego siedzibą jest Częstochowa. Mandatów do rozdania jest 7, a kandydatów - 92.