Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ogromne zagrożenie dla ludzkości. Naukowcy alarmują

164

Najnowsze badania pokazuje, że globalne ocieplenie klimatu może doprowadzić do tego, że lato na półkuli północnej będzie trwało aż 6 miesięcy. Stwarza to zagrożenie, że tropikalne komary przenoszące wirusy rozprzestrzenią się na północ i spowodują wybuch epidemii podczas długiego lata. Badanie opublikowano w czasopiśmie naukowym "Geophysical Research Letters".

Ogromne zagrożenie dla ludzkości. Naukowcy alarmują
Tropikalne komary przenoszące wirusy prawdopodobnie rozprzestrzenią się na północ i przyniosą wybuchowe epidemie podczas dłuższych i gorętszych lat - piszą naukowcy w czasopiśmie "Geophysical Research Letters". (Pixabay)

Naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do tego, że do 2100 r. długie lata trwające 6 miesięcy staną się normą dla półkuli północnej. Co więcej komary przenoszące wirusy będą stanowiły jedno z zagrożeń dla ludzkości.

Eksperci przewidują, że globalne ocieplenie zmieni pogodę i długość czterech pór roku. Zimy mogą trwać nawet krócej niż 2 miesiące, krótsze będą również wiosna i jesień. Dramatyczne zmiany, które mają nastąpić w ciągu najbliższych 100 lat stwarzają "zwiększone zagrożenie dla ludzkości".

Tropikalne komary przenoszące wirusy prawdopodobnie rozprzestrzenią się na północ i przyczynią się do wybuchu epidemii podczas dłuższych i gorętszych lat - piszą naukowcy w czasopiśmie "Geophysical Research Letters".

W odpowiedzi na badania, Congwen Zhu z Państwowego Laboratorium Poważnych Zagrożeń Pogodowych i Instytutu Systemu Klimatycznego przy Chińskiej Akademii Nauk Meteorologicznych przekazał, że "gorętsze i dłuższe lato będzie powodować częstsze i bardziej intensywne zdarzenia związane z wysokimi temperaturami - fale upałów i dzikie pożary".

Lata są coraz dłuższe i gorętsze, podczas gdy zimy krótsze i cieplejsze z powodu globalnego ocieplenia - mówi Congwen Zhu

Naukowcy przeanalizowali dzienne dane klimatyczne od 1952 do 2011 roku na półkuli północnej, by zbadać, jak z roku na rok zmieniał się początek nowych pór roku. Eksperci odkryli, że średnio lato wydłużało się z 79 do 95 dni. Zima natomiast skróciła się z 76 do 73 dni. Wiosna skróciła się z 124 do 115 dni, podobnie jak jesień, z 87 do 82 dni.

Zobacz także: Inwazja komarów nadchodzi. Coraz chętniej atakują ludzi
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić