Wyniki najnowszych badań na temat skutków palenia marihuany zostały opublikowane w czasopiśmie akademickim "JAMA Psychiatry". Naukowcy sprawdzili, czy ta aktywność wpływa na prowadzenie pojazdów, a jeśli tak – w jaki sposób.
Przeczytaj także: Nie trwało to długo. Oto co w sobotę robił Michał M.
Palenie marihuany – szkodliwość. Zła wiadomość dla miłośników konopi indyjskich
Jak przytacza New York Post, z ustaleń naukowców wynika, że paleni marihuany może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów. Negatywne skutki kontaktu z konopiami indyjskimi występują nawet cztery godziny później.
Przeczytaj także: "Zapach marihuany w hotelu sejmowym". Słowa Zandberga zmroziły posłów
Badania były prowadzone przez dwa lata w Centrum Badań nad Konopiami Medycznymi na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Zespół naukowców zaprosił do udziału w testach 191 osób, które regularnie palą marihuanę. Okazało się, że ta aktywność doprowadziła do znacznego obniżenia wyników symulacji jazdy samochodem.
Przeczytaj także: Podjęli decyzję. Tam też zalegalizowali marihuanę
Uczestnikom badań podawano zarówno placebo, jak i papieros zawierający 5,9 lub 13,4 proc. THC. Jest to związek psychoaktywny obecny w konopiach indyjskich.
Chociaż wydajność (pacjentów – przyp. red.) poprawiała się po 3,5 godzinach, aż do 4,5 godzin po zapaleniu nie odnotowano pełnego powrotu do zdrowia – podkreślają naukowcy w raporcie opublikowanym w "JAMA Psychiatry".